Turkcell’de temettü dağıtımı onaylanmadı

Turkcell’in bugün gerçekleştirilen Olağan Genel Kurul toplantısında şirket yönetim kurulunun kar dağıtım teklifi onaylanmadı.

Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ’nin, Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yer alan açıklamasında şirketin Olağan Genel Kurul toplantısının bugün gerçekleştirildiği bildirildi.

Açıklamada, şirketin 2015 yılı faaliyetlerine ilişkin bilanço ve kar zarar hesaplarının onaylandığı, yönetim kurulu üyelerinin 2015 yılı faaliyet ve işlemlerinden dolayı ayrı ayrı ibra edildiği belirtildi.

Yönetim kurulunun şirket bağış politikasına ilişkin teklifinin kabul edildiği ifade edilen açıklamada, “2016 hesap yılı başından itibaren olmak üzere, 2016 yılı bağış sınırı şirketimizin bir önceki faaliyet yılına ilişkin Sermaye Piyasası Kurulu düzenlemeleri uyarınca kamuya açıklanan yıllık konsolide finansal tablolarında yer alan gelirinin yüzde birine kadar olarak belirlenmiştir” bilgisine yer verildi.

Açıklamada, yönetim kurulunun şirket esas sözleşme değişikliklerine ilişkin teklifinin kabul edilmediği kaydedildi.

Gündemin bağımsız üyeler dışında kalan yönetim kurulu üyeliği seçimine ilişkin 10. ve gündemin yönetim kurulu üyelik ücretlerinin belirlenmesine ilişkin 11. maddelerine ilişkin olarak oylanacak bir teklif önerilmediğinden oylamanın yapılmadığı belirtilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

“Türk Ticaret Kanunu ve Sermaye Piyasası mevzuatı gereği 2016 yılı hesap ve işlemlerinin denetimi için Başaran Nas Bağımsız Denetim Ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik AŞ (PricewaterhouseCoopers) bağımsız denetçi olarak seçilmiştir. Yönetim kurulunun pay geri alım programı ve bu program kapsamında pay geri alımı yapabilmesi için yetkilendirilmesine ilişkin teklifi kabul edilmemiştir.

Yönetim kurulu üyelerine şirket konusuna giren veya girmeyen işleri bizzat veya başkaları adına yapmaları ve bu nev’i işleri yapan şirketlere ortak olabilmeleri ve diğer işlemleri yapabilmeleri hususunda Türk Ticaret Kanunu’nun 395. ve 396. maddeleri gereğince izin verilmiştir. Şirket yönetim kurulunun 23 Mart 2016 tarihli kararı çerçevesinde 2015 faaliyet yılı kar dağıtım teklifi onaylanmamıştır.”

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir