Türkiye’de geçen yıl 3 bin 494 faydalı model başvurusu yapıldı

Adres Patent, geçen yıl Türkiye’de 3 bin 494 faydalı model başvurusu yapıldığını bildirdi. Adres Patent açıklamasına göre, Türk Patent Enstitüsü 2014 yılına ait faydalı model istatistiklerini açıkladı. Adres Patent de bu veriler ışığında Türkiye’nin bölgelere ve illere göre faydalı model haritasını çıkardı. Buna göre 2014 yılında toplamda 3 bin 494 faydalı model başvurusu yapıldı.

Faydalı model başvurusu bölgelere göre incelendiğinde ilk sırayı, bin 805 başvuruyla Marmara Bölgesi aldı. İkincilik 839 başvuru ile İç Anadolu Bölgesi’nin, üçüncülük ise 469 başvuru ile Ege Bölgesi’nin oldu.

Akdeniz Bölgesi 182 başvuru ile dördüncü sırada yer alırken, bu bölgeyi sırasıyla 120 başvuru ile Karadeniz Bölgesi, 49 başvuru ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi, 30 başvuru ile de Doğu Anadolu Bölgesi takip etti. Doğu Anadolu Bölgesi, faydalı model başvurularında son sırada yer almasına rağmen başvuru sayısını 2013 yılına göre yüzde 100 artırdı.

İstanbul yine zirvede

Başvurular kent bazında incelendiğinde İstanbul, bin 343 başvuruyla iller arasında birinci oldu. En yakın rakibinden üç kat fazla başvuruya sahip İstanbul’un ardından 430 başvuru ile Ankara geldi.

Türkiye’nin 3’üncü büyük ili olan İzmir, 2013 yılında Bursa’ya kaptırdığı yerini 300 faydalı model başvurusuyla geri alarak üçüncülüğe yerleşti.

En çok faydalı model başvurusu yapan ilk 10 ilin toplam başvuru sayısı 2 bin 917 olurken, bu sayı 2013’teki ilk 10 ilin başvurusuyla aynı kaldı.

Yaptığı başvuru sayısı 10’nun altında kalan il sayısı geçen yıl 53 olurken; hiç başvuru yapmayan il sayısı da 13 olarak kaydedildi. Faydalı model başvurusunda bulunmayan iller; Bingöl, Bitlis, Kırşehir, Mardin, Muş, Siirt, Tokat, Tunceli, Bayburt, Kırıkkale, Şırnak, Bartın ve Kilis olarak sıralandı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir