Türkiye’nin ilk bölgesel sosyal paylaşım ağı: BizimSokak

Yeni açılan BizimSokak.com, üyelerine, yaşadıkları mahalleyle ilgili tüm bilgileri öğrenme ve komşularıyla iletişim kurma imkanı sunuyor. BizimSokak.com, dünyada son üç senedir konuşulan “hyperlocal” uygulamalarının Türkiye’ye uyarlanmış bir versiyonu. BizimSokak.com, altyapısı sayesinde İnternet siteleri ve popüler sosyal ağlardaki bölgesel konuları da filtreleyip üyelerine sunuyor.

Türkiye’nin ilk “bölgeye özel sosyal paylaşım girişimi” BizimSokak.com yayına başladı. Yakında tüm Türkiye’yi kapsayacak, şu anda İstanbul’a odaklanmış olan BizimSokak.com, üyelerine yaşadıkları, çalıştıkları veya ilgilendikleri mahallelerle ilgili tüm bilgileri öğrenme ve paylaşma imkanı sunuyor.

Dünyada son üç senedir konuşulan “hyperlocal” uygulamalarının Türkiye versiyonu olan BizimSokak.com, tek tek mahalle ölçeğine kadar odaklanabiliyor. Üyeleri için BizimSokak.com, oturdukları mahalle, çevre semtler, yerel haberler ve her gün kullandıkları hizmetlerle ilgili temel referans noktası olmayı hedefliyor. Üyeler, sitenin sağladığı etkileşimli ortamda birbirleriyle iletişim kurabiliyor, en iyi okulların nerede olduğu, emlak piyasasında hangi gelişmelerin yaşandığı, belediye hizmetlerinde ne gibi değişiklikler ve iyileştirmeler kaydedildiği gibi akla gelebilecek her türlü yerel konuda görüş alışverişi yapabiliyor. Üyeler, şehir ve ilçelerdeki ilgilendikleri mahalleri seçerek orayla ilgili ilanları, asayiş, belediye hizmetleri gibi yerel haberleri veya komşuların birbirleriyle konuşmalarını takip edebiliyor. Üyeler,çevreleriyle ilgili sorun, görüş ve değerlendirmelerini de paylaşabiliyor. BizimSokak.com, İstanbul’un Kadıköy ilçesini kapsama alanına aldı. Kadıköy’ü diğer ilçeler takip edecek. Site, en yakın zamanda tüm Türkiye’ye yönelik içerik sunmayı hedefliyor.

BizimSokak.com’da firmalar bölgeye özel reklam yapma imkanı sunuluyor. Örneğin, Moda semtinde faaliyet gösteren bir işletme, reklamını sadece bu semt ve civar semtlerde oturan üyelerin göreceği şekilde yayımlatabiliyor. Bu da bölgesel tanıtım imkanı ve reklam yatırımından daha isabetli geri dönüşler almasını sağlıyor. Üye işyerleri, kendilerini en doğru ve samimi şekilde tanıtarak işletmelerine yeni müşteriler çekebiliyor. Yerel içerik sağlayan blog yazarları, haber siteleri, yerel yönetimler gibi kesimler de BizimSokak.com ile işbirliği yaparak kendi ziyaretçi trafiklerini artırabiliyor. Üyeler, yaşadıkları veya çalıştıkları semti, daha kaliteli bir yere dönüştürmek için BizimSokak.com yöneticileri ve komşularıyla işbirliği yapabiliyor.

İlginizi çekebilir:  Twitter’da mağdur olmamak için yapmanız gerekenler

BizimSokak.com’un kurucusu Çağdaş Berksan, bilişim teknolojilerinin her alanında ve her kademede görev almış, 19 yıllık deneyim sahibi bir isim. Berksan, BizimSokak.com’u şu sözlerle anlatıyor:

“Türkiye’de İnternet kullanıcılarına yerel içerik sunmak anlamında bir eksiklik olduğunu gördük ve BizimSokak.com’u kurduk. Mahalle ve hatta sokak bazında içerik sunabilecek bir altyapımız var. Arama motorlarına kıyasla kullanıcıya daha rafine bir içerik sunabiliyoruz. Yaşadığınız yerde olan biten her şeyi saatlerce arama yapmadan görebiliyorsunuz. Örneğin, başka bir semte taşınacaksınız. Orası nasıl bir yer? O semtte yaşamak nasıl? Bu soruların cevaplarını hemen bulabiliyorsunuz. Herhangi bir semtteki etkinlikleri listelemeniz birkaç saniye alıyor. Mahallenizde belli bir noktayla ilgili şikayetiniz mi var? Fotoğrafını çekip sitemize ekleyebilir, şikayetinizi paylaşan başkaları olup olmadığını öğrenebilir, bu kolektif güçle yetkililere başvurup daha hızlı sonuç alabilirsiniz. Veya isterseniz, satmak istediğiniz ürününüzü BizimSokak.com üzerinden tekliflere açabilir, yakın çevrenizdeki bir alıcıya kısa sürede satabilirsiniz. Yaşadığınız yerin en iyi fırını, pastanesi, kafeteryası, okulu, hastanesi gibi bilgileri de bunlara dair birinci elden tecrübesi olan üyelerin görüşlerini okuyarak bulabilirsiniz. BizimSokak.com’u kurmaktaki amacımız, Türkiye’de güvenilir, doğru ve kapsamlı yerel içerik konusunda lider olmak ve bunu da üyelerimizin katılımıyla gerçekleştireceğimize inanıyoruz.”

Yazıyı Oylayın

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir