Türkiye’nin Sesi Astra ile Sahara Afrikası’nda

Dünyanın lider global uydu operatörlerinden “SES”, Sahara Afrikası için, uluslararası TRT Türk kanalının ve Türkiye’nin Sesi Radyosu’nun şifresiz yayınının ASTRA 5 derece doğu yörünge konumundan gerçekleştirilmesine yönelik olarak Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT) ile anlaşma imzaladığını açıkladı. ASTRA’nın 5 derecelik yörünge konumu, Türk televizyon yayıncılarına Afrika bölgesine ulaşmak için eşsiz olanaklar sağlıyor.

SES Batı Avrupa ve Türkiye Bölge Müdürü Ahmet Eren, konuyla ilgili olarak; “TRT Türk kanalını ve Türkiye’nin Sesi Radyosu’nu Avrupa’ya ulaştırmamızın ardından Afrika bölgesine de ulaştırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. TRT yayınları ilk günden itibaren Güney Afrika, Nijerya, Gana, Kenya, Uganda, Tanzanya, Senegal, Gabon, Angola, Fildişi Sahilleri gibi ülkelerin de dahil olduğu 30’un üzerindeki Afrika ülkesinden izlenebilecektir. Bu ve benzeri ülkelerde Türk kültürünün tanıtılması uzun vadeli ekonomik ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesi açısından çok büyük önem arz etmektedir. SES olarak, buna katkıda bulunmaktan büyük onur duyuyoruz. Programlarını Türkiye dışında yeni izleyici kitlelerine ulaştırmak isteyen yayıncılar, 52 uydudan oluşan küresel filomuzdan faydalanabiliyor. Global ve öncü bir uydu operatörü olarak bundan sonra da Türkiye’den kültür, turizm veya spor içerikli kanalları yurtdışındaki izleyicilere ve yeni coğrafyalara taşımaya devam etmeyi hedefliyoruz” dedi.

Avrupa ve Afrika çapında yaklaşık 500 TV kanalı ve 25 milyon eve erişim sağlayan SES’in, 5 derece Doğu yörünge konumu yayıncılar ve sektör için önemli fırsatlar ve sektörel büyüme potansiyeli içeriyor. SES’in bu konumdaki ASTRA 4A uydusu Temmuz 2012 yılından bu yana Güney Afrika, Kuzey Afrika, Avrupa ve Atlantik Okyanusu üzerinde ek ve genişletilmiş kapsama alanı sağlıyor.

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ise yeni anlaşmayla ilgili olarak; “Avrupa’dan sonra Afrika’da da önemli izleyici kitlelerine ve pazarlara ulaşmak için SES’in uzmanlığına ve filosuna güveniyoruz. ASTRA’nın 5 derece Doğu yörüngesini seçmiş olmamız, anında milyonlarca haneye erişmemizi ve Türk kültürüne ilgi duyan geniş bir izleyici kitlesine, Türkiye’de üretilen kaliteli eğlence ve kültür programlarını sunmamızı sağlayacak. SES ile işbirliğimizin ilk günden itibaren, Afrika pazarında da sağlam bir yer edinmemizi sağlayacağından eminiz” dedi.

TRT Türk ve Türkiye’nin Sesi Radyo’su, ASTRA 5 derece Doğu yörüngesinde,  12034 yatay DVB-S 27500 FEC 3/4 teknik parametreleriyle yayın yapmaktadır.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir