Türkler yeniliğe daha açık

Almanya’da tüketim alışkanlarına ilişkin yapılan bir araştırma sonuçlar ortaya koydu. Buna göre, Türk kökenli tüketiciler, Alman ve Ruslara oranla yeniliğe daha açık. Almanya’da toplumsal yaşamın önemli bir parçası olan Türk ve Rus göçmenler başlıca tüketim grupları arasında.

Dünyanın en büyük piyasa araştırması yapan kuruluşlarından biri olan Alman GfK Vakfı da bu nedenle ülkede yaşayan Türk ve Rus kökenli göçmenlerle Almanların tüketim alışkanlıklarını karşılaştıran bir araştırma gerçekleştirdi.

Araştırmaya göre, otomobilden mali hizmetlere ve akıllı telefona kadar Almanya’daki en büyük ve en önemli tüketici gruplarını Türk ve Rus kökenliler oluşturuyor.

GfK Vakfı’nın Araştırma Müdürü Ulrike Mühlbacher, “Alman tüketiciler için alışverişte ürünün fiyatı belirleyici iken Türk asıllı kişiler için ise ürünün ne kadar yeni ve eğlenceli olduğu belirleyici” diye konuştu. Türk kökenli göçmenlerin yeniliğe daha açık bir tüketici grubu olduğunu belirten Mühlbacher, Türklerde daha büyük bir marka bilincinin hâkim olduğunu kaydetti.

Mühlbacher, buna karşın Rus asıllı tüketicilerin ise daha geleneksel davrandığını ve genelde ailelerinden bildiği, tanıdığı ürünleri satın almayı tercih ettiklerini ifade etti.

“Türkler için otomobil statü sembolü”

Araştırmaya göre, Türkler arasında hemen hemen her yaş grubunda akıllı telefon ve mobil internet kullanımı büyük bir öneme sahip. Almanya’daki Türkler, Rus ve Almanlara oranla çok daha sık bu ürünleri kullanıyor. Örneğin Almanya’daki Türk kökenlilerin yüzde 68’i akıllı telefon üzerinden internet kullanırken, Rus göçmenlerde bu oran yüzde 36, Almanlar da ise yüzde 40 dolayında.

Alman, Rus ve Türk tüketiciler arasındaki farklılıklar, otomobil kullanımında da dikkat çekiyor. Otomobil sahibi olmak, Türkler için bir statü sembolü sayılıyor. Türkler açısından otomobil satın alırken en önemli iki ölçüt, otomobilin tüm aileye yetecek genişlikte olması ve bir Alman markası olması. Rus tüketiciler için ise otomobilin ilk sahibi olmak büyük önem teşkil ediyor.

Deutsche Welle’nin haberine göre, Almanya’da nüfusun yaklaşık yüzde 19’unu göçmen kökenliler oluşturuyor. Göçmenler arasındaki en büyük iki grup da Türk ve Rus kökenliler. Almanya’da yaklaşık 3 milyon Türk ve yine yaklaşık 3 milyon Rus kökenli yaşıyor. Her iki grubun yıllık tüketim potansiyeli, yaklaşık 84 milyar euro olarak hesaplanıyor. Ancak bu potansiyel şimdiye kadar tam kapasite ile kullanılmadı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir