Twitter, teröre destek veren 125 bin hesabı askıya aldı

Twitter “terör içerikli” paylaşımları nedeniyle 2015 yılının ortalarından bu yana 125 bin hesabı askıya aldı. Hesapların büyük çoğunluğunun IŞİD bağlantılı olduğu açıklandı.

Sosyal paylaşım sitesinden yapılan açıklamada “Twitter’ın terörizmi yaymak için kullanılmasını kınıyoruz. Twitter Kuralları, verdiğimiz hizmetin bu tarz davranışlara ya da şiddete dayalı herhangi bir tehdide izin vermediğini açıkça ortaya koymaktadır” denildi.

Başta Beyaz Saray olmak üzere çeşitli hükümetler, internette cihat propagandasına engel olmak için son aylarda sosyal medya ağları üzerinde baskıyı artırmıştı.

Twitter’dan yapılan açıklamada hesapların cihatçılar tarafından kullanılmasının önüne geçmeyi sağlayan teknik bir çözüm olmadığı belirtildi.

Açıklamada internette “terör içeriklerini” tanıyacak ve filtreleyecek, yüzde yüz etkili “sihirli bir algoritma” olmadığı vurgulandı. Atılan tweetlerin olabildiğince incelendiği ve bununla ilgili bir ekibin görevlendirildiği ifade edildi.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, merkezi Washington DC’de bulunan Brooking Enstitüsü’nün tahminlerine göre 2014 yılı itibariyle IŞİD ile bağlantılı en az 46 bin Twitter hesabı bulunuyordu.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir