Ubuntu, akıllı telefonlara geliyor

Ubuntu işletim sistemi, akıllı telefonlarda kullanılmak üzere yeniden düzenlendi. Linux tabanlı yazılım, kullanıcıların, bilgisayarlarında çalıştırdıkları yazılımları kişisel bilgisayarlarında da kullanmalarına izin verecek.

İşletim sistemi kodu, ilk olarak Samsung Galaxy Nexus telefonlara yüklenerek Android işletim sisteminin yerini almaya uygun hale getirildi. Bazı uzmanlar, kullanıcıların telefonlarında bir bilgisayar işlevselliği isteyip istemediklerinin açık olmadığını söylüyor.

Ubuntu’nun kurucusu Mark Shuttleworth ise, işletim sisteminin telefonlara kurulu olarak gelmesinin önünü açmak üzere bazı üreticilerle görüşme halinde olduklarını belirtti.

Yeni mobil sistemin, başta yalnızca özel olarak ilgili olanlara ve programı hobi amaçlı yüklemek isteyeceklere hitap ettiğini ifade eden Shuttleworth, kullanıcı kitlesinin yakın dönemde genişlemesini umduklarını da söyledi. Shuttleworth, bazı telefonların, temel bilgisayarlardan daha güçlü hale geldiği bir döneme gelindiğinin altını da çizdi.

Ubuntu’nun kurucusuna göre, Apple ve Microsoft da birkaç yıl içinde telefonlar ve bilgisayarlar için aynı işletim sistemini kullanmaya geçecek ve telefonlarla bilgisayarları bir cihazda birleştirmeye başlayacak.

Ubuntu, Linux işletim sistemi tabanlı çalışan en popüler işletim sistemi durumunda. BBC’nin haberine göre, ücretsiz işletim sisteminin arkasında Londra merkezli Canonical adlı şirket var. İşletim sisteminin dünyada 20 milyon kişisel bilgisayarda kullanıldığı tahmin ediliyor.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  İGDAŞ dört hizmetiyle E-Devlet Kapısı’nda

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir