Uçakta da maç izlemek istiyoruz

Skyscanner’ın yaptığı araştırmaya göre uçakta seyahat ederken de futbol keyfini yaşamak isteyen seyahatseverler, futbol maçlarını canlı yayınlayan havayolu ile uçmak istiyor. Skyscanner’ın anketini yanıtlayan 18 binin üzerinde Türk seyahatseverin %81’i, izlemek istedikleri maçları gösteren bir havayolunu, diğer havayollarına tercih edeceğini belirtiyor.

Lufthansa ve Gulf Hava Yolları’nın uçuşlarında İngiltere Premier Lig maçlarını canlı yayınlamaya başlaması üzerine, Avrupa’nın bir numaralı karşılaştırmalı uçak bileti arama motoru Skyscanner, futbolun seyahat tercihlerini nasıl etkilediğini araştırdı. Araştırmaya katılan 18 binin üzerinde Türk seyahatseverin uçakta futbol keyfini oyladığı ankete katılanların  %81’i, tuttukları takımın maçlarını uçuş sırasında gösteren havayolunu, diğerlerine tercih edeceğini belirtiyor.

Çoğu havayolu film gösterimiyle sınırlı kalsa da önümüzdeki dönemde uçaklarda futbol ve spor karşılaşmalarının canlı yayınlanması için ilk adımlar atılıyor. Bu uygulamanın yaygınlaşması ise yolculardan gelen talebe bağlı olacak gibi gözüküyor. Ancak seyahatseverlerin büyük çoğunluğu için tercih nedeni olabilecek bu uygulamadan hoşlanmayacak yolcular da olabilir. Skyscanner’ın anketinde azınlıkta kalsalar da kimi seyahatseverler futbol fanatikleri yüzünden maç göstermeyen havayolunu tercih edebileceklerini belirtiyor.

Uçuş sırasında maçları takip etmek isteyenler sadece Türk seyahatseverler değil. Skyscanner’ın İngiltere’de gerçekleştirdiği araştırmaya katılan İngiliz yolcuların yarısından fazlası da uçuşlarda maç izlemeyi tercih ettiklerini söylüyor. Özellikle Tottenham Hotspurs ve Wigan Athletic taraftarları, uçuşlarda takımlarının maçlarını kaçırmamak için fazladan ücret ödemeyi göze alacaklarını belirtiyorlar.

Skyscanner Türkiye Pazarlama Müdürü Murat Özkök: “Futbol aşkı sadece sahada sınırlı kalmıyor, futbolseverlerin birçok tercihini yakından etkiliyor. Hatta futbolun seyahat alışkanlıklarına bile etki ettiğini söylemek mümkün. Son yaptığımız araştırma da uçuşlarda futbol keyfi sunan havayollarının 1-0 öne geçebileceğini sonucu çıkıyor. Önümüzdeki dönemde daha çok havayolunun, futbolseverlerin taleplerine yanıt vermek için uçuşlarında maçları göstermek için anlaşmalar yapabileceğini öngörüyoruz.” dedi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir