Uçuş sırasında önemli kararlar almaktan kaçının

Havacılık tıbbı uzmanı İngiliz bir profesör, yolcuların uçuş sırasında önemli kararlar vermekten kaçınması gerektiğini söyledi.

İngiltere’nin havacılık tıbbı alanındaki ilk profesörü David Gradwell, uçuş sırasında ciddi kararlar alıp, önemli epostalar yazmaktansa, bulmaca çözmeyi ya da kitap okumayı tavsiye ediyor. Gradwell’a göre, yüksek irtifada zihinsel faaliyetler daha büyük zorlukla sürdürülüyor.

Uzman, yolcuların, saat farkından dolayı oluşan jet gecikmesi ve sıvı kaybı gibi yan etkilerden korunmak için uçuş sağlığı konusunda verilen tavsiyelere uymaları gerektiğini de belirtti. Gradwell, basına yaptığı açıklamada, “Uçmak güvenlidir. Her yıl milyonlarca kişi herhangi bir sorun yaşamadan uçuyor.” dedi.

Londra’daki King’s College profesörü, birçok kişinin kabin basıncını rahatlıkla tolere edebildiğini de ifade etti. Ancak, Gradwell’a göre, yüksek irtifada öğrenme ve yakın zaman önce öğrenilmiş yeteneklerin icra edilmesi konusunda bir gerileme yaşanıyor.

“Uçuş, hayatınızın en önemli kararlarını vermek isteyeceğiniz bir yer olmamalı” diyen profesöre göre, “Banka müdürünüze göndermeyi planladığınız o e-postayı göndermeden önce iki kere düşünmelisiniz.”

İngiliz profesöre göre, uçuş yolcularına verilecek tavsiyeleri geliştirmek için daha fazla araştırma da yapılmalı. Kan pıhtılaşmasını engellemek için basınç yapan çoraplar giyilmesinin doğru olup olmadığı konusunda da net bir bilgi yok, bu çorapların rastgele mi, tıbbi gereklilikleri yerine getiren yerlerden mi alınması gerektiği konusunda da, Gradwell’e göre.

BBC’nin haberine göre, profesör, tıbbi sorunlar nedeniyle uçmaması gereken kişi sayısının oldukça az olduğunu da söylüyor. Uçması sakıncalı olan kişiler arasında verem hastası olanlar, kan tükürenler, ciddi anemi geçirenler ya da kısa süre önce şiddetli psikoz geçirenler sayılıyor.

Gradwell, kabin görevlilerinin de hastalanan kişilere kısmi tedavi uygulayacak eğitimi aldıklarını ve uçuş sırasında bu konuda eğitimli personellerden tavsiye alabileceklerini de belirtiyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir