Ukrayna’da Yandex’in ofisine polis baskını

Rusya ile Ukrayna arasındaki kriz teknoloji dünyasına da yansıdı. Ukrayna polisi Yandex’in ülkedeki ofislerine baskın düzenledi. Suçlamalar oldukça ağır.

Rusya’nın en büyük şirketleri arasında yer alan Yandex, Ukrayna’da oldukça zor günler geçiriyor. Arama motoru ve navigasyon sistemleri ile tanıdığımız Rus şirketinin Ukrayna’daki ofisleri polis baskınına uğradı. Üstelik şirkete yöneltilen suçlamalar oldukça ağır. Daha önce Ukrayna yönetimi tarafından soruşturma altına alınan şirket, vatan hainliği ile suçlanıyor.

Rus basınında çıkan haberlere göre Ukrayna polisi Yandex’in Kiev ve Odessa’da ofislerine baskın düzenledi. İddialara göre Ukrayna yönetimi şirketi Ukraynalı vatandaşların bilgilerini toplayıp Rusya’ya göndermekle suçluyor. Bu yüzden şirket vatan hainliği gibi son derece ciddi bir suçlamar ile karşı karşıya.

Ukrayna yönetimi sadece Yandex’e değil genel olarak tüm Rus şirketlerine savaş açmış durumda. VK, Odnoklassniki, Kaspersky Labs veMail.ru gibi Rus şirket ve servisleri de Ukrayna yönetiminin baskısı altında.

Öte yandan Yandex, Ukrayna’nın Kiev ve Odessa şehirlerinde bulunan ofislerini kapatma kararı aldı. Yandex.Ukrayna’dan yapılan basın açıklamasına göre firma, hükümet tarafından yaptırım listesine dahil edildiği için faaliyetlerini yürütemez hale geldi. Yandex, Ukrayna’da çalışan uzmanlarını farklı ülkelerdeki Yandex ofislerine yönlendirecek.

Daha önce de Ukrayna’da hükümet tarafından Yandex firmasının banka hesaplarının dondurulduğu, çalışanlarının ücretlerini ödeyemediği haberleri çıkmıştı.

Bir diğer Rus teknoloji firması Mail.ru’da Ukrayna’nın yaptırım listesine alındı. Mail.ru Ukrayna çalışmalarını Rusya’dan devam ettirmeye karar verdi.

Ukrayna, Rusya ile yaşadığı siyasi kriz nedeniyle kısa süre önce birçok Rus medya firmasını yaptırım listesine almıştı. Bu yayın organları arasında RBK, Tv Tsentr, VGTRK, NTV Plus ve Zvezda gibi önemli medya organları yer alıyor.

Teknoloji şirketleri arasında da Kaspersky, Dr.Web, Mail.ru, Vkontakte, Yandex ve Odnoklassniki yaptırım uygulanacak şirketler listesine alındı.

Kaynak: RTCNN, haberrus.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir