Ünlü internet eylemcisi Aaron Swartz intihar etti

Link paylaşım sitesi Reddit sitesinin kurucusu, internet özgürlük eylemcisi Aaron Swartz 26 yaşında yaşamını yitirdi. Swartz’ın New York’ta yaşadığı dairede intihar ettiği ve cansız bedeninin Cuma günü bulunduğu bildiriliyor.

Swartz bilgisayar programı yapmaya henüz çocuk yaşlarda başlamıştı. Daha sonra internet özgürlüğü alanında çalışmalar yürüten bir isim oldu. Swartz, internet sansürüne karşı lobi faaliyetleri yürüten Demand Progress adlı kampanya grubunun da kurucularındandı.

İnternet eylemcisi, JSTOR adlı online arşiv sisteminden milyonlarca akademik makaleyi indirip bedava dağıtmak suçlamasıyla karşı karşıya kalmış, bu suçlamaları reddetmişti.

Swartz hakkındaki bu suçlama nedeniyle önümüzdeki günlerde yargı önüne çıkacaktı. Swartz’ın avukatı Elliot R. Peters müvekkilinin ölümünü teyit etti.

Peters konuyla ilgili MIT Üniversitesi gazetesi The Tech’e gönderdiği mailde bu gelişmeden ‘trajik ve üzücü’ diye bahsetti. BBC’nin haberine göre, New York’taki bir adli tıp yetkisi Fransız haber ajansı AFP’ye Swartz’ın kendini asarak öldüğünü bildirdi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir