Uzaya turist taşıyacak araç çöle düştü

Virgin Galactic firmasının SpaceShipTwo uzay turizmi aracı deneme uçuşu yaparken Californiya’da çöle düştü. Olayda bir pilot ölürken biri de ağır şekilde yaralandı.

Şirket, insanlı deneme uçuşunu yapan aracın yere çakılmadan önce ”ciddi bir anormallik” yaşadığını söylüyor. Televizyon ekiplerinin helikopterden çektiği enkaz görüntülerinde Virgin logosunu taşıyan araç görülüyor. SpaceShipTwo uzay aracı bir uçakla taşındıktan sonra alt yörüngeye oturtuluyordu.

Virgin Galactic’ten yapılan açıklamada, ”Ciddi bir anormallik yaşandığı için aracın kaybedildiği” söyleniyor.
California polisi Reuters ajansına pilot yardımcısının öldüğünü, araçtan atlayan pilotun ise ağır yaralandığını söyledi.

Aracın düşüşüne tanıklık eden fotoğrafçı Ken Brown ise AP ajansına, uzay aracının taşıyıcı uçaktan ayrıldıktan sonra infilak ettiğini anlattı. Aracı taşıyan uçağın ise güvenli şekilde iniş yaptığı bildiriliyor. Bu kaza ile uzay turizmi projesinin ağır bir darbe aldığına dikkat çekiliyor.

BBC’nin haberine göre, şu ana değin aralarında sayılı milyonerlerin ve şöhretlerin bulunduğu 800’ü aşkın kişi SpaceShipTwo aracı ile uzaya giden ilk turist kafilesinde yer almak için deneme uçuşlarının tamamlanmasını bekliyordu. Bu kişiler 200’er bin dolarlık uçuş ücretinin tamamını ya da bir kısmını ödemiş bulunuyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir