‘Video oyunlarının babası’ hayata veda etti

“Video oyunlarının babası” olarak bilinen Ralph Baer, 92 yaşında öldü. Baer’in adına kayıtlı 150’den fazla patent vardı.

Ralph Baer, Odyssey oyun konsolunu ortaya çıkaran çığır açıcı çalışmalarıyla biliniyordu. Baer ayrıca, konsollar için elektronik ekipmanları üretmiş ve birçok popüler video oyununu icat etmişti.

oyun-eski

Televizyon üreticisi Magnavox’un lisanını aldığı Odyssey ise 1972’de satışa çıkmış ve birçok şirkete kendi oyun konsollarını yapmaları için ilham vermişti.

1922’de Almanya’da doğan Baer, İkinci Dünya Savaşı’ndan önce ailesiyle birlikte ABD’ye göç etti. Gençlik yıllarında elektronikle uğraşmaya başladı ve radyo mühendisliği eğitimi aldı. Savaştan sonra, aldığı eğitim ve edindiği deneyimlerle, kariyeri elektronik mühendisliğine kaydı.

RalphBaer1

1966’da iki kişinin aynı anda oyun oynamasına müsaade eden “kahverengi kutu” konsolu sayesinde aralarında bugünkü standartlara göre basit bir masa tenisi oyununun da bulunduğu birçok değişik oyun yarattı. Kahverengi kutu daha sonra “Odyssey”e dönüştü ve büyük başarıya ulaştı.

BBC’nin haberine göre, Ralph Baer daha sonraki çalışmalarında, Coleco’nun oyun konsollarını geliştirmesine yardım etti ve kablo ağlarıyla ortaklaşa oynanabilen oyunlar üzerine çalıştı.

Baer 2004’te ABD Ulusal Teknoloji Madalyasını almış ve 2010’da ABD Ulusal Mucitler Onur Listesi’ne girmişti.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir