Viviane Reding yine sahnede: Unutulmak herkesin hakkı

Avrupa Birliği’nde yürürlüğe girmesi beklenen yeni düzenlemede, internette sosyal ağ işleten şirketlerin kullanıcıların kişisel bilgilerini silmemeleri halinde para cezasına çarptırılması öngörülüyor.

Avrupa Birliği Komisyonu’nun Adaletten Sorumlu Üyesi Viviane Reding üzerinde görüşülen veri koruma reformu ile ilgili Belçika’nın başkenti Brüksel’de açıklamalarda bulundu. Reding, internet ortamındaki sosyal ağ işleten şirketlerin kullanıcıların kişisel bilgilerini silmemeleri halinde para cezasına çarptırılacağını kaydetti.

AB Komisyonu Üyesi “Müşterilerinin kişisel verilerini korumayı ciddiye almayan hiçbir şirketin bundan çıkar sağlamasına izin verilmeyecek. Veri koruma düzenlemesi hizmeti sağlayan tarafın, kurallara uymaması halinde bağımsız ulusal veri koruma makamları tarafından belirgin para cezalarına çarptırılmasını öngörüyor” diye konuştu.

Viviane Reding tıpkı rekabet eşitliği için yapılan düzenlemelerde olduğu gibi bu para cezalarının şirketin cirosuna göre hesap edileceğini de sözlerine ekledi.

Yapılması planlanan düzenleme tüm Avrupalılara “unutulma hakkı” tanıyor. Şirketler ortada korunması için meşru bir gerekçe olmaması halinde, kişisel bilgileri bu konuda talepte bulunulması durumunda silmek zorunda olacak. Ayrıca verilerin toplanması ve işlenmesinin de asgarî düzeye indirileceği belirtiliyor.

Reding yeni düzenlemenin internet ortamıyla sınırlı olmadığını ve internet dışında da geçerli olacağını kaydetti. 2009 yılında yürürlüğe giren Avrupa Birliği Temel Haklar Bildirgesi’ne işaret eden Reding “Vatandaştan özel alanına dair haklarını almak onun kişiliğini almak demektir” dedi. Bildirgede insan onurunun bilinçli bir şekilde ilk sırada yer aldığına dikkat çeken Reding bunun bildirgenin 8. maddesinde yer alan ve bir başka temel hak olan kişisel verilerin korunması hakkıyla da uyum içinde olduğunu belirtti.

Deutsche Welle’nin haberine göre tasarının AB Konseyi ve AB Parlamentosu’nda kabul edildikten sonra en erken 2014 yılında yürürlüğe girmesi bekleniyor. Tasarının kabul edilmesiyle birlikte yılda 2,3 milyar euroluk tasarruf sağlanacağı tahmin ediliyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir