Vodafone Cep Cüzdan, temassız ödemenin yeni dönemine hazır

Vodafone’un Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek Yakın Alan İletişimi (NFC) teknolojisi ile temassız ödeme deneyimini kullanıcılarına sunduğu mobil ödeme servisi Vodafone Cep Cüzdan, kullanıcıları mobil ödemeler çağına hazırlıyor.

Vodafone Türkiye’den konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, Vodafone’un Visa Europe iş birliğiyle Yakın Alan İletişimi (NFC) teknolojisini entegre ettiği mobil ödeme uygulaması Vodafone Cep Cüzdan, kullanıcılara mobil temassız ödeme deneyimini sunuyor.

NFC desteği bulunan Android işletim sistemli akıllı telefonlarına Cep Cüzdan’ı yükleyerek fiziksel kartlarını yanlarında taşımaya gerek duymadan pratik şekilde telefonlarıyla alışveriş yapabilen Vodafone’lular, Türkiye pazarındaki tüm yazarkasaların temassız ödeme kabul eder hale gelmesi ile temassız ödeme deneyimine her an her yerden rahatlıkla erişebilecek

Türkiye’de halihazırda 50 lira ve altındaki işlemlerde şifresiz işlem yapılmasını sağlayan temassız mobil ödeme sistemi, bozuk para aramayı ve para üstü beklemeyi ortadan kaldırırken, kasada kuyruk oluşturmadan hızlı alışverişi mümkün kılıyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan düzenlemeyle, “Katma Değer Vergisi Mükelleflerinin Ödeme Kaydedici Cihazları Kullanmaları Mecburiyeti Hakkında Kanun”un ilgili genel tebliğlerince tanımlanan tüm mükellefler, önümüzdeki yıllarda temassız ödeme kabul eder hale gelecek. Böylece, ilerleyen dönemde alışveriş için kullanılan cihazların birçoğu temassız ödeme kabul edebilecek.

“Vodafone Cep Cüzdan’ın kullanım alanını genişletiyoruz”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Ender Buruk, Türkiye’de gerçekleşmesini hedefledikleri “dijital dönüşüm”ün en önemli aşamalarından birinin mobil ödeme olanaklarının yaygınlaştığı bir topluma geçmek olduğunu belirterek, dijital ödeme sistemlerinin günlük hayat içinde daha çok yer almasını hedeflediklerini kaydetti.

Bu hedefle hayata geçirdikleri Vodafone Cep Cüzdan uygulamasının NFC ile temassız ödeme özelliğini geçen yıl Visa Europe işbirliğiyle kullanıma sunduklarını hatırlatan Buruk, şu ifadeleri kullandı:

“Halihazırda Multinet ile yaptığımız anlaşmayla Türkiye çapında Multinet POS cihazının yer aldığı 20 binin üzerinde anlaşmalı restoran ve kafede kullanılmakta olan Vodafone Cep Cüzdan, yeni düzenleme ile beraber daha geniş kapsamda kullanılabilir olacak. Vodafone Cep Cüzdan ile nakit paradan, fiziksel karttan ve cüzdandan bağımsız bir hayat sunarak mobil ödemelere yeni bir soluk getirdiğimize inanıyoruz. İnovatif mobil ödeme teknolojileriyle Türkiye’de abonelerimizin hayatını kolaylaştıran çözümler geliştirmeyi sürdüreceğiz.”

“Mobil cihazlar kitlesel ödeme araçlarına dönüşecek”

Visa Europe Türkiye Ülke Müdürü Merve Tezel ise temassız ödemeler konusunda tüketici bilincinin artık yerleşmeye başladığını ve Avrupa’da olduğu gibi Türkiye’de de hızla yaygınlaştığını kaydederek, yakın gelecekte mobil cihazların kitlesel birer ödeme aracına dönüşeceğini öngördüklerini kaydetti.

Tezel, “Vodafone Cep Cüzdan ile Türkiye’de bir ilke imza attık. Alanlarında lider iki dev markanın inovasyon alanında yaptığı bu işbirliğinin ülkemizde temassız ödemelerin yaygınlaşmasına ivme kazandıracağına inanıyorum. Son derece yenilikçi bir hizmet olan Vodafone Cep Cüzdan, tüketicilere hız ve kolaylık sunarken, aynı zamanda ödemelerini güvenli bir şekilde yapmalarını sağlayacak” ifadelerini kullandı.

Cep Nakit Kart ile ilk alışverişte 5 lira hediye

Vodafone Cep Cüzdan’da bulunan NFC teknolojisi sayesinde, bu teknolojiyi destekleyen akıllı telefonlar birer temassız ödeme aracına dönüşüyor. Telefonunda NFC desteği bulunan Vodafone’lular, Cep Cüzdan mobil uygulamasını Android işletim sistemli cihazlarına yükleyerek, 50 liranın altındaki alışverişlerinde şifre girmelerine gerek kalmadan telefonlarını temassız POS cihazlarına yaklaştırarak ödemelerini hızla ve kolayca tamamlayabiliyor.

Aboneler böylece, fiziksel kartlarını yanlarında taşımaya gerek duymadan pratik bir şekilde telefonlarıyla alışveriş yapabiliyor. 50 liranın üzerindeki alışverişler için ise 4 haneli Cep Nakit Kart şifresi girilerek ödemeler güvence altına alınıyor.

Vodafone abonelerinin NFC teknolojisinden faydalanabilmek için bir Vodafone bayisine gidip içinde Cep Nakit Kart gömülü olan NFC uyumlu SIM kartlardan alması gerekiyor. SIM kartın NFC destekli telefona takılmasından sonra bayi tarafından Cep Nakit Kart aktivasyonu yapılıyor. 23 Eylül’e kadar yapılacak Cep Nakit Kart aktivasyonlarında kullanıcılara otomatik olarak 5 lira yüklenecek. Böylece, ilk alışverişlerinin 5 lirası Vodafone’dan kullanıcılara hediye edilecek.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir