Volkswagen ABD’yle anlaştı, ‘yüklü’ tazminat ödeyecek

Geçen yıl patlak veren emisyon skandalı nedeniyle zor bir dönemden geçen Alman otomotiv devi Volkswagen, ABD Adalet Bakanlığı ile anlaşmaya vardı.

Şirket anlaşma uyarınca, ABD’de emisyon değerleri manipüle edilen 2 litre motor hacmine sahip yaklaşık 500 bin aracı geri alacak. Söz konusu araçları satın alanlara da “yüklü” bir tazminat ödeyecek. Toplam tazminat miktarı ise henüz bilinmiyor.

Anlaşmayı San Francisco’da kamuoyuna duyuran Yargıç Charles Breyer, araçları satın alanlara, tamirat sonrası teslim seçeneğinin de verileceğini söyledi. Volkswagen’den, çevre dostu teknolojiyi teşvik amaçlı fonlara daha fazla katkı sağlaması da istenecek.

BBC’nin haberine göre, ABD Çevre Koruma Müdürlüğü (EPA) üç ay önce Volkswagen aleyhine dava açmıştı. Dava dilekçesinde, binlerce aracın dizel motorlarında kullanılan yazılımın, hava kirliliğe neden olduğu belirtilmişti.

İngiliz Reuters ajansına konuşan bazı uzmanlar, anlaşmanın şirkete maliyetinin 10 milyar doları aşabileceğini söyledi. Volkswagen geçen yıl Eylül ayında, başta ABD olmak üzere bazı ülkelerde 11 milyona yakın araçta, egzoz emisyonlarını kasıtlı olarak düşük gösterdiğini kabul etmişti.

Şirket skandal sonrası milyonlarca aracını geri çağırmış, 15 yıldır ilk kez bir çeyreği (2 buçuk milyar euro) zararla kapatmıştı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir