Wikileaks belgelerini sızdıran ere 35 yıl hapis

ABD’ye ait binlerce gizli diplomatik belgeyi Wikileaks sitesi aracılığıyla kamuoyuna sızdıran 25 yaşındaki Amerikalı asker Bradley Manning 35 yıl hapse mahkûm oldu. Manning ayrıca ordudan ‘onursuzca terhis’ edilecek.

Genç asker geçen ay casusluk, hırsızlık ve bilgi-işlem düzenlemlerine karşı gelmek gibi 20 ayrı iddiadan suçlu bulunmuştu. Bunun üzerine savcılık, Manning’in 60 yıl hapis cezasına çarptırılmasını talep etmişti.

ABD’ye verdiği zarar ve eylemlerinin “beklenmedik sonuçları” nedeniyle özür dileyen Manning, “hapiste kaldığı 3 yılın kendisi için öğretici olduğunu” söylemişti.

BBC’nin haberine göre, Julian Assange liderliğindeki ifşaat sitesi Wikileaks’e sızdırılan kayıtlar içinde, askerin görev yaptığı Irak’taki saha raporları ve binlerce diplomatik yazışma yer alıyor.

Manning bu kayıtları, Amerikan dış politikasının ve ordusunun tartışmaya açılması için ifşa ettiğini savunmuştu.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir