Julian Assange

Wikileaks’in kurucusu Julian Assange Londra’da gözaltına alındı

7 yıldır Londra’daki Ekvador konsolosluğunda yaşayan Wikileaks’in kurucusu Julian Assange, İngiliz polisi tarafından gözaltına alındı.

İngiliz polisi Assange’ın Londra merkeze götürülerek mahkemeye çıkarılana kadar bir süre gözaltında tutulacağını açıkladı.

Çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı

WikiLeaks, İngiliz polisinin uluslararası hukuku çiğneyerek Assange’ı büyükelçilik binasına girerek gözaltına aldığını duyurdu. Assange, çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

Ekvador hükümeti, Mart 2018’de de sosyal medyadan gönderdiği mesajlarla ülkenin uluslararası ilişkilerini tehlikeye attığı gerekçesiyle Assange’ın internet erişimini kesmişti.

Lenin Moreno

Ekvador devlet başkanıyla ilgili sızıntılar neden oldu

Ekvador Devlet Başkanı Lenin Moreno’nun, kardeşi tarafından oluşturulan bir offshore hesabını kullandığına dair iddialar üzerine bu gelişmenin yaşandığı belirtiliyor.

Assange, 2012 yılından bu yana Londra’nın Knightsbridge semtindeki Ekvador Büyükelçiliğinin bir odasında yaşıyordu.

WikiLeaks, ABD Dışişleri Bakanlığının çok sayıda yazışmasını internet sitesi aracılığıyla kamuoyuna duyurmuştu.

Edward Snowden

Snowden: Basın özgürlüğü için karanlık bir an

ABD’nin gizli dinleme faaliyetlerini ortaya çıkaran eski ABD Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) çalışanı Edward Snowden da, yaptığı açıklamada Assange’ın gözaltına alınmasını “Basın özgürlüğü için karanlık bir an” ifadeleriyle yorumladı. Snowden, halen geçici sığınmacı statüsüyle Rusya’da bulunuyor.

Chelsea Manning

Chelsea Manning ifade vermeyi reddettiği için tutuklanmıştı

ABD’nin askeri ve diplomatik sırlarını 2010 yılında WikiLeaks ile paylaşan eski ordu istihbarat analisti Chelsea Manning, büyük bir jüri önünde ifade vermeyi reddettiği için 12 Mart’ta cezaevine gönderilmişti.

Manning’i FBI’a ihbar eden hacker Adrian Lamo ölü bulunmuştu

Yine geçtiğimiz ay Amerikan devletiyle işbirliği yapan ve WikiLeaks’in kaynağının Chelsea Manning olduğunu FBI’a ihbar eden hacker Adrian Lamo ölü bulunmuştu. 37 yaşındaki Lamo’nun ölüm sebebi açıklanmamıştı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve ürün incelemelerine yer veren bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir