‘Windows 8 Etkinleştirme Aracı’ndan uzak durun

Güvenlik şirketi Trend Micro, ücretsiz olarak Windows 8’i etkinleştirmeyi vaad eden zararlı yazılımlar konusunda bilgisayar kullanıcılarını uyardı.

Şirketten yapılan açıklamada, sahte Windows 8 antivirüs yazılımı ve e-postalar üzerinden gerçekleştirilen oltalama saldırılarının geçtiğimiz yıla damga vurduğu hatırlatılarak, bu yıl ise “bedava Windows 8 etkinleştirme yazılımları”nın kullanıcıları tehdit etmeye başladığı belirtildi.

“Windows 8 Etkinleştirme Aracı” adını taşıyan zararlı yazılımların yüklenilen bilgisayardaki veri çalmaya çalışıldığını belirten Trend Micro uzmanları, yazılımın yükleme sırasında bir sonraki aşamaya geçmek için kullacıların cep telefonu da dahil kişisel bilgilerini talep ettiğine dikkat çektiler.

Bu yazılımın elde ettiği bilgileri Romanya ve Letonya’da konumlanan sunuculara gönderdiğini tespit eden güvenlik uzmanları, bu sitelerin Rusya’da kullanılan .ru uzantılı adresleri kullanıyor olduğunu açıkladı. Benzer saldırılar için daha önce Instagram ve Angry Birds gibi popüler mobil uygulamaların sahte sürümleri de kullanılmıştı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir