Xerox fotokopi makineleri rakamları değiştiriyor

Bir Alman bilgisayar mühendisi, Xerox şirketi tarafından üretilen fotokopi makineleriyle çoğaltılan bazı belgelerdeki rakamların değiştiğini ortaya çıkardı.

David Kriesel, hazırladığı inşaat planlarını çoğalttığında, kopyalanan çizimler üzerindeki bazı rakamların orijinalinden farklı olduğunu farketti.

Elde ettiği bulguları internette hazırladığı blog sayfasında paylaşan Kriesel, diğer Xerox kullanıcılarının da benzer sorunlar yaşadığını, fotokopi makinelerindeki sorunun, makinelerin tarayıcılarında kullanılan bir sıkıştırma programından kaynaklandığını belirledi.

Xerox, henüz sorunu çözecek bir program güncellemesi yayınlamadı ancak şirket kısa süre sonra bir açıklama yapılacağını söyledi.

David Kriesel, benzer problemlerin şirketlerin faturalarını ve diğer önemli evraklarını da etkilemiş olabileceğini ve ciddi sorunlar yaratabileceğini belirtti..

Bilgisayar mühendisi Kriesel, yaptığı denemelerde, fotokopi makinelerinin genellikle ‘6’ ve ‘8’ rakamlarını karıştırdığını ve kopyalanan belgelerde bu rakamların birbirinin yerini aldığını söyledi.

Ancak sorunun tüm rakamlar için geçerli olduğunu ifade eden Kriesel, yaptığı çizimlerden birinde, bir odanın 21,14m olan uzunluğunun kopyalanan belgede 14,13m olarak değiştiğini ortaya çıkardı.

David Kriesel, Xerox fotokopi makinelerindeki sorunun, tarayıcılarda kullanılan ve küçük dosya boyutuyla kaliteli görüntü elde etmek için kullanılan ‘Jbig2’ adlı sıkıştırma formatı olduğunu belirtti.

BBC’nin haberine göre, Kriesel’in elde ettiği bulgular, fotokopi makinelerindeki Jbig2 programının, kopyalanan belgede aynı olduğunu düşündüğü rakamları birbirinin yerine kullandığını gösteriyor.

David Kriesel, internetteki blog yazısında, bu sorunun yaşandığı fotokopi makinelerinin Xerox Workcentre 7535 ve 7556 modelleri olduğunu duyurdu ancak başka kullanıcıların, Xerox’un farklı modellerinde de aynı problemi yaşadıkları belirtiliyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir