‘Yarın için konuşacaksak şimdi zamanı’

30. Ulusal Bilişim Kurultayı’nda Menteş, Türkiye’nin geleceğinde rol almak isteyenleri Bilişim 2013 kapsamında düzenlenecek oturumlara katkı vermeye çağırdı.

Türkiye Bilişim Derneği (TBD), “Sayısal Gündem 2020” ana temasıyla topladığı 30. Ulusal Bilişim Kurultayı’nı da kapsayan Bilişim 2013 etkinliği bugün başladı. Ankara JW Marriott Hotel’de gerçekleştirilen etkinliğin açılış konuşmasını yapan TBDYönetim Kurulu Başkanı Turhan Menteş, Avrupa Birliği’nin (AB) 2003’te 7 alanda başlattığı Avrupa Dijital Gündemi (Digital Europe Sayısal) sürecine değinip TBD ve Dijital Türkiye Platformu olarak bu alanda farkındalık yaratmak için çalıştıklarını vurguladı.

AB’de söz konusu 7 alanda 132 aksiyonlu ülke hedefleri belirlendiği ve ülkelerin bu hedefleri gerçekleştirmeye çalıştıklarını anlattı. 132 aksiyonun Türkiye’de muhatap kurum, kurul ve uzmanı olamayan alanlar olduğuna dikkat çeken Menteş, “Yarın için konuşacaksak şimdi zamanı. Yarın konuşmak çok geç olacak. Yapılacakları bugün hemen yapmalıyız” dedi.

2020 sayısal gündemi için yapılması gerekenleri belirleyip Türkiye için bunun tüm kesimleri katkı vermeye çağıran Menteş, Türkiye’de uzmanlık gerektiren bu çalışmaları yürütmek ve izlemek için profesyonel kurum olmadığından Dijital Türkiye Platformu adına TBD’nin 39 alanda “TBD Sayısal Gündem 2020 Uzmanlık Grupları” oluşturmaya çalıştığının altını çizdi.

Açılışta konuşan Türksat Genel Müdürü Özkan Dalbay ise Türksat’ın Türkiye’nin bilgi toplumuna dönüşümünde önemli projeleri yürüttüğünü belirtti. Bu yıl İzmir’de hayata geçirdikleri Bilişim Ar-Ge Merkezi’nde bulut bilişim ve büyük veri konusuna odaklanıp yerli yazılım geliştirmeye çalıştıklarını bildiren Dalbay, önümüzdeki birkaç yıl içinde bu alanda sektörel yerli yazılım olanaklarını sunmayı hedeflediklerini söyledi.

2014 ortalarında akıllı cihazları uzaktan yönetme özelliğini içinde barındıran M2M (makinelar arası iletişim) ile İnteraktif Kablo TV Projesinin hizmete gireceğini duyuran Dalbay, yabancı içerik geliştiricilerin lehine yerli ürünler açısından haksız rekabeti oluşturan vergi düzenlemeleri gibi uygulamaların gözden geçirilmesini istedi.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer ise kamu sektörüne ait verilerinin paylaşılması konusunun, Avrupa Komisyonu tarafından görüşe açıldığını anımsatıp şunları söyledi:

İlginizi çekebilir:  Sağlıkta bilgi kirliliğiyle mücadele başlıyor

“İki hafta önce BTK olarak buna yönelik bir çalışmayı kamuoyu görüşüne açtık. Verilerin paylaşılması konusu, dokunulmaz bir hale geldi. Bunun farklı bir şekilde değerlendirilmesi gerekir diye düşünüyorum. Kamu ya da kişisel verilerin paylaşılmasını cesaretle tartışmamız ve konuşmamız gerektiğine inanıyorum. Çok önemsediğim bir husus, çünkü bu veriler zaten bir yerlerde işleniyor. Siz buna dokundurtmazsanız, bunu işleyenler kazançlı çıkacak. O yüzden bunların cesaretle tartışılması lazım. Bunun içinde kamu sektörüne ilişkin veriler de olur kişisel veriler olur.”

Sektördeki 89 sivil toplum kuruluşu, akademisyen, genel müdür ve üst düzey yetkilinin katkısıyla TBD tarafından hazırlanan “TBD 2013 Değerlendirme Raporu”nun paylaşıldığı etkinlikte Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Akgül “Yaşam Boyu Hizmet Ödülü”nü aldı.

Türkiye’nin bilişim geleceği, 2020 sayısal gündemine yönelik strateji, politika ve izlemesi gereken yol haritası, Bilişim 2013 etkinliğine katılan 150’e yakın yerli ve yabancı uzman, bürokrat, iş dünyası temsilcisi, akademisyen ve yetkililer tarafından tartışılıyor.

Yazıyı Oylayın

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir