Yedek almak yetmez, korumak da gerek

Kaspersky Lab ve B2B International tarafından birlikte yürütülen bir ankete göre verilerinin yedek kopyalarını fiziksel ortamda tutan Türkiye’de kullanıcılarının %16’sı bu kopyaları kaybediyor. Bilginin son derece değerli olduğu günümüz dünyasında kaybolmaları ihtimaline karşı dosyaların kopyalanması yetmez, bunun doğru yapılması gerekiyor.

Ankete göre katılımcıların büyük çoğunluğu (%95) özel yazışmalar, fotoğraflar, parolalar ve mali bilgiler gibi gizli bilgilerini cihazlarında saklarken yalnızca üçte birinden azı kaybolmaları ihtimaline karşı yedek kopya almakta. Kullanıcıların %24’ü bu tür bir güvenlik önlemini hiç almamış, %8’i gelecekte de almayı düşünmüyor.

Anket aynı zamanda dosyaların yedek kopyalarını alanların her zaman kaybı gideremediklerini gösteriyor. Sabit disk veya flash bellek gibi fiziksel depolama ortamları en yaygın yöntem olmaya devam ediyor: Katılımcıların %79’u yedek kopyalarını bu tür ortamlarda tutarken yalnızca %8’i bulut hizmetlerinden faydalanmakta. Ancak fiziksel depolama ortamlarını tercih edenlerin yaklaşık dörtte biri (%16) depolama cihazının kaybolması, bozulması veya çalınması nedeniyle verilerini kurtaramama durumu yaşamış.

Kaspersky Lab Tüketici Pazarlama Grubu Müdürü Peter Aleshkin şunları söylüyor: “Yedekleme konusunda sistematik bir yaklaşım uygulayarak verilerinizi koruyabilirsiniz. Hangi bilgilerin sizin için değerli olduğuna karar verin ve düzenli olarak yedek kopyalarını oluşturun. Önemli bilgilerin güvenliğini korumanın optimum yöntemi hem fiziksel ortama hem de bulut depo ortamına kaydedilen şifrelenmiş klasörlerdir. Bu, genel bir internet kesintisi veya sabit diskinizin bulunduğu binanın zarar görmesi gibi düşük ihtimalli olaylarda dahi verilerinizin korunmasını sağlayacaktır.”

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir