Yeni ‘Bilgi toplumu şampiyonu’ Danimarka

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU), internete erişilebilirlik ve bilgi kullanımında Danimarka’yı şampiyon ilan etti. Türkiye, 166 ülke arasında 68’inci oldu.

ITU, “bilgi ve iletişim teknolojileri gelişim endeksi” adını verdiği listeyi hazırlarken internet ile mobil telefonlara erişim ve kullanım rakamlarını kıyaslıyor. Ayrıca halkın teknoloji kullanımına ilişkin verileri karşılaştırılıyor.

Bu yıl listenin ilk sırasında evvelki yılın birincisi Güney Kore’yi geride bırakan Danimarka yer aldı. Danimarka’nın ardından Güney Kore, İsveç, İzlanda ve İngiltere ilk 5’te yer aldı. Önde gelen sanayi ülkelerinden ABD’nin 14., Almanya’nın 17., Fransa’nın ise 18. sırada yer alması dikkat çekti.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, internet ve mobil telefon erişimi olmayanların sayısı ise dünya genelinde 4,3 milyarı buluyor. Bunların yüzde 90’lık kısmı kalkınmakta olan ülkelerde yaşıyor.

2013’te bir önceki rapora kıyasla notu artarak 5.29’a yükselmesine rağmen Türkiye sıralamada 68’inci oldu. Çad, Nijer ve Orta Afrika Cumhuriyeti, listenin son üç sırasında yer aldı.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  'Tatlıya Bağlayalım' yılsonuna kadar uzatıldı

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir