Yeni kahramanın adı: Reality Leigh Winner

ABD’de sözleşmeli bir hükümet çalışanı, gizli bilgileri bir internet sitesine sızdırdığı gerekçesiyle tutuklandı. Adalet Bakanlığı’nın açıklaması, The Intercept adlı haber sitesinin, ele geçirdiği gizli bir belgeyi yayınlamasıyla geldi. Belge Rus askeri istihbaratının, başkanlık seçimleri öncesi ABD seçmen kayıt sistemlerine girmeye çalıştığını gösteriyor.

Bir FBI ajanının yeminli ifadesine göre, tutuklanan isim Reality Leigh Winner. 25 yaşındaki Winner, gizli istihbaratı yazdırıp, haber kuruluşuna postaladığını itiraf etti. Yeminli ifadede, bir ABD istihbarat dairesinin soruşturmasında Winner dahil altı kişinin belgeyi yazdırdığının ve Winner’ın ismi verilmeyen haber kuruluşuyla e-posta bağlantısı olduğunun belirlendiği yer aldı.

NSA’da çektiği fotokopideki kodlar ele verdi

Sözkonusu belgeyle The Intercept sitesinde yayımlanan belge aynı tarihi taşıyor. tarihleri aynı. Hükümet, Winner’ın çok gizli belgeyi hangi daireden aldığını açıklamadı; genç kadının Georgia eyaletinde bir hükümet tesisinde çalıştığını bildirmekle yetindi. Öte yandan Winner’ın yakalanma biçimi, Intercept‘in kaynağını nasıl ele verdiğini ve mesleki profesyonelliğini sorgulattı. Anonimmedya’nın haberine göre, Intercept‘in 30 Mayıs’ta söz konusu belgelerin kopyasını NSA’ya göndererek yayınlamadan önce bunların gerçekliğinden emin olmak istediği belirtiliyor.

Intercept, kaynağının kimliğini koruyamadı

FBI bunun üzerine olayla ilgili soruşturma başlattı. Winner belgeleri doğrudan pdf dosyası olarak göndermek yerine sayfaların çıktısını almış ve daha sonra bunların taranmış versiyonunu email yoluyla Intercept‘e iletmişti. Ancak Winner, yazıcının silik bir yazıyla sayfa kenarlarına işlediği yer ve tarih bilgisini fark etmedi. Kâğıt üzerinde modeli ve seri numarası belirtilen yazıcının belgeyi 9 Mayıs 2017’de saat 6:20’de NSA’nın ofisinde bastığı görülebiliyordu. O gün ve o saatte yazıcıyı kullanan kişinin Winner olduğu kolayca tespit edildi. Intercept, kaynağını koruyamaması nedeniyle yoğun eleştiriye maruz kalırken, Winner’a destek çıkan WikiLeaks, Twitter hesabından, Winner’ı ele veren gazetecinin kimliğini kendilerine ileten kişiye 10,000 dolar ödül vaat etti.

Seçmen kayıt sistemine olta saldırılar düzenlendi

The Intercept’in haberine göre Ulusal Güvenlik Dairesi’nin (NSA) çok gizli belgesi, Rus bilgisayar korsanlarının, yerel seçim ofislerinin bilgisayarlarına aylarca sızma çabası sergilediğini belirtiyor. Belgeye göre Rus korsanlar, kullanıcıları kandırarak hesap bilgilerini avlamaya çalıştı. Yerel hükümetlere altyapı sağlayan, seçmen kayıt sistemleriyle ilgilenen firmalar hedef alındı. NSA’dan sızdırılan 5 Mayıs 2017 tarihli belgeye göre, Rus Genelkurmay Başkanlığı İstihbarat Müdürlüğü’yle (GRU) bağlantılı hackerlar, 2016 Amerikan başkanlık seçimlerinde kullanılan seçmen kayıt ekipmanının satıcısı “VR Systems” adlı şirketin ağlarına sızmaya çalıştı.

The Intercept,  Edward Snowden sızıntılarıyla isim yaptı

Bilgisayar korsanlarının ne kadar başarılı olduğu ise belirsiz. Intercept sitesi, Ulusal Güvenlik Dairesi’nin analizinde, müdahalenin seçim sonuçlarına etkisinin yer almadığını yazdı. Laura Poitras ve Glenn Greenwald tarafından işletilen ‘The Intercept’ adlı internet sitesi, Edward Snowden’in NSA’nın gizli bilgilerini kamuoyuna sızdırdığı skandal sırasında üne kavuşmuştu.

Putin, Trump’ın seçilmesi için çalıştı iddiası

Amerikan istihbarat servislerinin Ocak ayında yayımladığı raporda, Rus lider Vladimir Putin’in, başkanlık seçimlerinde Donald Trump’ın seçilmesini sağlamak için etki etme kampanyası emri verdiği öne sürülmüştü. Raporda ayrıca İç Güvenlik Bakanlığı’nın, Rusların hedef aldığı sistemlerin oy sayımında yer almadığı değerlendirmesi yer almıştı. Rusya’nın müdahalesi ve Trump’ın kampanyasıyla olası ilişkileri ABD Kongresi’nin iki komisyonu ve Adalet Bakanlığı’nın görevlendirdiği bir özel savcı tarafından soruşturuluyor.

Rusya cephesi iddiaları reddediyor

İddialar Moskova tarafından sürekli yalanlanıyor. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya’nın oylama sistemlerine sızmaya çalıştığı iddialarını kesin bir dille reddetti. Amerika’nın Sesi’nin haberine göre, Peskov, “Bu çıkarımın gerçeklerle hiçbir alakası yok” dedi. Vladimir Putin de, Soçi’de gazetecilerle görüşmesinde Rus hükümetinin seçimlere müdahale ettiği iddialarını reddetmiş; ancak bazı vatanseverlerin Rusya için hareket etmiş olabileceğini söylemişti.

Trump, FBI başkanını azlemişti

Başkan Donald Trump tutuklamadan kısa süre önce, görevden uzaklaştırdığı eski FBI Başkanı James Comey’in perşembe günü yapılması öngörülen dinlenmesini engellemeyeceğini duyurmuştu. Trump’ın sözcüsü Başkanın yürütme yetkilerinin malum olduğunu, ancak gerçeklerin çabuk ve ayrıntılı bir şekilde ortaya çıkarılabilmesi için Başkan’ın bu yetkiyi kullanmayacağını söyledi. Donald Trump 9 Mayıs’ta James Comey’i FBI başkanlığından azletmişti.

Comey’e ‘Soruşturmayı kapat’ baskısı

Donald Trump, Comey’i sürpriz bir kararla görevden almasının gerekçeleri arasında seçim ekibinin Rusya bağlantılarıyla ilgili FBI soruşturmasını da saymıştı. ‘New York Times’ gazetesi, Trump’ın soruşturmayı kapatması için Comey’e baskı yaptığını ancak olumsuz yanıt aldığını yazmıştı. CNN televizyonu da Comey’in kendisine baskı yapıldığını Senato komisyonuna anlatacağını bildirmişti.

Trump’ın damadının rolü araştırılıyor

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, 2016 yılındaki Başkanlık seçiminde Rusya’nın Trump lehine faaliyet gösterip göstermediği ve seçim ekibiyle Rusya arasında temas kurulup kurulmadığı Amerikan Kongresi’nin çeşitli komisyonlarında inceleniyor. Trump’ın danışmanı ve damadı Jared Kushner’in bu iddialardaki rolü de soruşturuluyor.

Clinton lehine faaliyet iddiası

Amerikan gizli servisleri Rus hackerlerin başkanlık seçimine müdahale ettiklerinin saptandığını duyurmuştu. Siber saldırıda Demokrat Parti’nin bilgisayar sisteminden gizli bilgilerin çalınıp Wikileaks sitesinde yayınlandığı ve seçmeni Demokrat aday Hillary Clinton aleyhinde etkilediği iddia ediliyor.

Sızdırılan belgelerin 2042 yılına kadar gizlilik kaydı var

The Intercept tarafından yayınlanan ve 2042’ye kadar gizliliği bulunan belgeleri buradan görebilirsiniz.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve ürün incelemelerine yer veren bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir