Zorlu Enerji’nin Osmaniye’deki rüzgar santrali sisteme bağlandı

Zorlu Enerji, Osmaniye’de bulunan 59 megavat gücündeki Sarıtepe-Demirciler Rüzgar Enerjisi Santralinin (RES) sisteme bağlandığını duyurdu.

Şirketten yapılan yazılı açıklamada, Osmaniye’deki RES’in, şirketin ikinci büyük projesi olduğu belirtildi.

Sarıtepe-Demirciler RES’in, yıl sonuna kadar 80 megavatlık kapasiteye ulaşmasının hedeflendiği ifade edilen açıklamada, projenin toplam maliyetinin 100 milyon avroyu bulacağı kaydedildi.

Haziran ayında yapımı tamamlanan 39 megavatlık ilk 14 türbininin ardından, 19 megavat kapasiteli 7 türbinin de kabullerinin tamamlanarak elektrik üretimine başlandığı aktarıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak, “Yıl sonuna kadar santralimizin geri kalan 19,8 megavat kapasitesinin 2016 yıl sonuna kadar devreye girmesiyle Türkiye’de 215 megavat, Pakistan yatırımımızla birlikte ise toplam 271 megavatlık rüzgar gücüne sahip olacağız.” ifadelerini kullandı.

Zorlu Enerji, Türkiye’nin en büyük rüzgar santralleri içinde yer alan 135 megavat kurulu güce sahip Gökçedağ RES’in ve Pakistan’ın ilk rüzgar santralinin yatırımcısı ve işletmecisi konumunda bulunuyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir