Zorlu Enerji’ye ‘Düşük Karbon Kahramanı’ ödülü

Zorlu Enerji, karbon yönetimi ve temiz enerji teknolojilerine geçişte etkin uygulamalarıyla üst üste ikinci kez “Düşük Karbon Kahramanı” ödülüne layık görüldü.

Zorlu Enerji’den yapılan açıklamaya göre şirket, Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından Uluslararası Emisyon Ticareti Birliği desteğinde İstanbul’da düzenlenen III. İstanbul Karbon Zirvesinde karbon yönetimi, karbon piyasaları ve temiz enerji teknolojilerine geçiş uygulamaları ödüllendirildi.

Enerji, sanayi ve iklim değişikliği alanında ulusal ve uluslararası üst düzey sektör temsilcileri, akademisyenler ve sivil toplum kuruluşu yöneticilerini bir araya getiren zirvede, karbon yönetimi, emisyon ticareti, karbon piyasaları ve temiz enerji teknolojileri ile iklim değişikliği ile mücadelede bir kilometre taşı olarak kabul edilen Paris Anlaşması da tüm yönleriyle masaya yatırıldı.

Zirvenin ilk gününde gerçekleştirilen “Karbon Yönetimi ve Endüstri” başlıklı oturumda konuşan Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak, yenilenebilir enerji kaynaklarının üretim maliyetlerinin fosil yakıtlara oranla giderek daha rekabetçi duruma geldiğini bildirdi.

Bundan 10 yıl sonra yenilenebilir enerji kaynaklarına ulaşımın diğer enerji kaynaklarına göre daha kolay olacağını aktaran Ak, bir süre önce Bloomberg New Energy Finance ile iş birliği çerçevesinde imza attıkları Güneş Enerjisi Raporlarının bulgularına göre yenilenebilir enerji kaynakları arasında en hızlı büyüyen alanın güneş olacağını dile getirdi.

Ak, raporlarına göre 2040’ta dünyadaki toplam kurulu gücün yüzde 26’sının güneşten geleceğini, Türkiye’de ise bu oranın yüzde 12 olarak öngörüldüğüne dikkati çekti.

Türkiye’nin coğrafi konumu da düşünüldüğünde bu oranın yükselebileceğini düşündüklerini bildiren Ak, “Dolayısıyla Zorlu Enerji olarak, güneş enerjisi yatırımlarımızı hızlandıracağız. Kısa ve orta vadede çatılara güneş paneli kurma ve yerli güneş paneli fabrikası kurma hedefi koyduk” ifadelerini kullandı.

Panel sonunda düzenlenen törende, karbon yönetiminde başarılı kurumlara SÜT-D tarafından Düşük Karbon Kahramanı ödülleri verildi.

Ödülle ilgili değerlendirmelerde bulunan Ak, şunları kaydetti:

“Karbon ayak izimizi ölçme, izleme ve değerlendirme çalışmalarımızı ulusal ve uluslararası ölçekte kamuoyuyla şeffaf bir biçimde paylaşarak enerji sektörü başta olmak üzere karbon salınımını azaltan projelerle sektör ilham kaynağı olmaktan mutluluk duyuyoruz. Her yıl katıldığımız fuar, zirve ve konferans gibi birçok etkinlikte yarattığımız karbon ayak izini hesaplıyor, neden olduğumuz karbon salımına karşılık fidan dikimi gerçekleştirerek iç ve dış paydaşlarımız nezdinde iklim değişikliği konusunda farkındalık artırıcı faaliyetler gerçekleştiriyoruz. Önümüzdeki dönemde de karbon ayak izi ormanımızı büyüterek ekonomik, çevresel ve sosyal boyutlarıyla sürdürülebilirlik politikamızı bütüncül uygulamalarımızla hayata geçireceğiz.”

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir