Zuckerberg 3,3 milyar dolar kazandı

Sosyal paylaşım ağı Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg geçen yıl hisse satışından 3,3 milyar dolar kazandığı ortaya çıktı.

Geçen yılki mali kayıtlara göre Zuckerberg bu hisse satışıyla şirketin ahlak arzından elde ettiği hisseleri elden çıkarmış oldu. Zuckerberg’e kazancının vergisini ödeyebilmesi için 60 milyon Facebook hissesi verilmişti.

Marck Zuckerberg’in geçen yılkı maaşı Google’ın Yönetim Kurulu Başkanı ve Apple’ın eski patronu Steve Jobs gibi sadece bir dolardı.

Ancak geçen yıl Zuckerberg’e 653,165 dolar masraf ödendi. Bu rakam bir önceki yıl 1,99 milyon dolardı.

Şirket bunun büyük bir kısmının güvenlik nedeniyle gerekli görülen özel jet uçuşlarına ödendiğini vurguladı.

Zuckerberg’in elinde hala 426,3 milyon Facebook hissesi bulunuyor. Bu da Zuckerberg’in servetinin 25,7 milyar dolar olduğu anlamına geliyor.

BBC’nin haberine göre, şirket mobil cihazlarda reklam satışından beklenenden daha çok gelir elde gederken, Facebook hisselerinin değeri son bir yılda iki katından azla arttı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir