Zuckerberg bir yıl Facebook hissesi satmayacak

Facebook kurucusu Mark Zuckerberg yatırımcıların şirketine olan güvenini sağlamlaştırmak için bir yıl boyunca elindeki Facebook hisselerini satmayacağını açıkladı. Zuckerberg’in açıklaması Facebook hisselerinin Salı günü 17.55 dolara gerilemesinin ardından geldi.

Hisselerin daha da değer kaybedebileceğine dair endişeler bulunuyor. Zuckerberg şu anda elinde Facebook’un 444 milyon hissesini bulunduruyor. Ayrıca ekstra 60 milyon hisseyi de isterse kullanma hakkına sahip. Geçen ay Facebook’un en eski destekçilerinden Peter Thiel elindeki 20.1 milyon hissesi sattı.

Şirket Mayıs ayında kamuya açıldığından bu yana hisseleri neredeyse %50 oranında değer kaybetti. Uzmanlar ve yatırımcılar şirketin siteye cep telefonundan ulaşan kullanıcılardan kar sağlama olasılığını sorguluyor. Cep telefonlarının görece küçük ekranları reklamların yerleştirilmesini güç hale getiriyor.

Her geçen gün daha çok kullanıcı siteye cep telefonundan ulaşırken, yakında şirketin reklam gelirlerinin iyice azalacağından endişe duyuluyor. Bu da en büyük gelirini reklamdan sağlayan Facebook’u oldukça korkutuyor.

Salı günü Morgan Stanley ve JP Morgan Chase’deki uzmanların Facebook hisselerinin değeri ile ilgili tahminlerini aşağı çekmeleri de bu kaygıları artırdı.

Morgan Stanley için çalışan Scott Devitt Facebook hisseleri için belirlediği hedef fiyatı 38 dolardan 32 dolara indirdi. Devitt bu kararını şirketin cep telefonu aplikasyonundan kar edemeyeceğine olan inancına bağladı.

BBC’nin haberine göre, JPMorgan Chase’den Doug Anmuth ise fiyat hedefini 45 dolardan 30 dolara çekti. Anmut Facebook’un oyunlardan elde ettiği gelirin düşeceğine inanıyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir