Zuckerberg’ten Facebook kullanıcılarına iyi haber

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, geliştirici konferansı f8’de kullanıcılara yeni hizmetler  hakkında bilgi verdi. Bu hizmetlerden en dikkat çekeni, Facebook hesabını kullanarak sitelere giriş yapanların ‘anonim’ kalabilmesini sağlayan düzenleme oldu.

Facebook’un geliştirici konferansı f8, San Francisco’da düzenlendi. Açılış konuşmasını Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in yaptığı etkinliğe 1.700’ün üzerinde geliştirici katıldı.

Facebook, bu yılın f8 konferansında “önce insan”a odaklandığını vurguladı. Nitekim konferans sırasında geliştiricilere güçlü bir platform sunarken insanlara hangi bilgilerini paylaşacakları üzerine daha fazla kontrolü sağlayan “Yeni Facebook Girişi” güncellemesi ve Hedef Kitle Ağı (Audience Network) gibi yeni ürünler tanıtıldı.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, açılış konuşmasında şunları söyledi: “İnsanların, kişisel bilgilerini uygulamalarla paylaşmak konusunda tedirgin olduklarının ve uygulamaların bilgilerini nasıl kullanacağı konusunda daha fazla kontrole sahip olmak istediklerinin farkındayız. Bu, bizim için çok ciddi bir konu. Eğer insanlar kendilerini rahat hissedecek kadar kontrole sahip olmazlarsa, bu hem onlar, hem de geliştiriciler için kötü olur. Onlar, yeni uygulamaları kullanma ve kişiselleşmiş deneyimler yaşama fırsatını kaçırırken, geliştiriciler de potansiyel yeni müşterilerini kaybetmiş olur. Bu nedenle insanlara öncelik vermek ve onlara uygulamalarınıza güvenmeleri için gerekli araçları sunmak için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız.”

Bu doğrultuda Facebook, “Yeni Facebook Girişi” güncellemesi sayesinde insanlara uygulamalarla hangi bilgileri paylaşacaklarını kontrol etme fırsatını sunmaya başladı. Güncelleme sonrasında Yeni Facebook Girişi, insanların izni olmadan paylaşımda bulunmayacak. Zuckerberg, konuyla ilgili olarak, “Yeni Facebook Girişi fonksiyonu ve Anonim Giriş seçeneği, insanlara öncelik verdiğimizin bir örneği. İnsanlara daha fazla kontrol verdiğimiz sürece uygulamalara olan güven artacaktır,” dedi.

Zuckerberg ayrıca, Facebook olarak mobile daha fazla ağırlık verdiklerini de hatırlatarak, “Birkaç yıl önce, Facebook yalnızca masaüstü bilgisayarlarda kullanılıyordu. Bugün, bir milyardan fazla insan mobil uygulamalarımızı kullanıyor. Telefonda geçirilen zamanın yüzde 20’si bizim uygulamalarımızda geçiyor ve gelirimizin çoğunluğu mobilden geliyor. Hedefimiz, mobil platformlar arasında sağlam bir köprü kurmak,” açıklamasını yaptı.

Facebook, f8’te aynı zamanda medya şirketlerine Facebook içeriklerini ve verilerini kullanarak daha zengin hikayeler anlatma fırsatı sunan dört yeni açık içerikli API duyurdu.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir