5G ile operatörler yeni iş modelleri yaratacak

Cisco’nun 5G çözümü, 20’den fazla global hizmet sağlayıcı ve mobil operatörün tercihi oldu. Operetörler 5G ile yeni iş modelleri yaratmaya hazırlanıyor.

“Ağ”ı yeniden tanımlayarak sektörü değiştirmeye devam eden Cisco, 5G yol haritalarında tam hızla ilerlemek isteyen servis sağlayıcılar için ‘5G Şimdi’ portföyünü tanıttı. Cisco Türkiye Global Hizmet Sağlayıcı Yöneticisi ve Genel Müdür Yardımcısı Murat Cantürk, tüm dünyada 20’den fazla global servis sağlayıcı ve mobil operatörün 5G planlamalarında Cisco’yu tercih ettiğini söyledi.

Cisco Türkiye Global Hizmet Sağlayıcı Yöneticisi ve Genel Müdür Yardımcısı Murat Cantürk, servis sağlayıcı ve mobil operatörlere geçen hafta gerçekleşen Mobil Dünya Kongresi’nde 5G için planlamanın neden önemli olduğunu ve 5G ile neler yapabileceklerini aktardıklarını ifade etti.

Deneyim satın alacağız

Cisco’nun mobil operatörlere ve servis sağlayıcılarına 5G altyapısı için benzersiz bir buluttan-müşteriye yaklaşımı sunduğunu dile getirdi. Cantürk, “5G, 2021 yılında 27 milyara kişiye çıkmış olması beklenen mobil kullanıcı sayısına hizmet verecek olan servis sağlayıcılara belirgin şekilde daha hızlı hizmet sunmayı, geniş kapasite ve daha fazla çekim gücü vaat ediyor” diye konuştu.

4G’nin bağlantı ile ilgili olduğunu, 5G’nin ise deneyim ile ilgili olduğunu vurgulayan Cantürk, “Aslında 5G teknolojilerimizle yeni bir de kavram yaratıyoruz. Eskiden 4G ile hız ve kapasite satın alınıyordu. 5G ile son kullanıcı artık ‘deneyim’ satın alacak. Burada temel hedefimiz servis sağlayıcıları bir ‘kapasite sağlayıcı’ olmaktan çıkartarak, ağları yeni iş modelleri için kullanacakları bir yapı sunmak. Bunu yaparken de ağı yeniden tanımlamak… Global seviyede hizmet veren servis sağlayıcı ve operatörlere ihtiyaç duydukları hizmet, altyapı ve otomasyon portföyünü sadece Cisco sağlayabiliyor” dedi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir