00248 ile başlayan numaralar cep yakıyor

Son dönemde cep telefonlarına “Selam sohbet için seni bekliyorum” diye bir mesaj gönderilerek sohbet için 00248 ile başlayan numaralara yönlendiren mesajlar geliyor. Bu numarayı arayan cep telefonu kullanıcılarına ise kabarık bir fatura çıkarılıyor. Çünkü, bu numara uluslararası bir numara ve arama ücretleri özel servis numaraları üzerinden hesaplanmaktadır.

Cep telefonu Kullanıcıları Bu Mesaja Kızgın

Cep telefonu kullanıcıları sikayetvar.com’a gönderdikleri şikayetlerle telefonlarına gönderilen mesajları şikayet ettiler. Şikayetlerde şöyle denildi:

“Cep telefonuma sohbet mesajı geldi. ‘Selam sohbet için seni bekliyorum’ yazıyordu. 00248 ile başlayan numara veriliyordu. Merak edip aradım. Cep faturam gelince şok oldum. Normalde gelen faturamın 3 katı fatura geldi. Cep telefonlarına gelen bu tür mesajlarla yurt dışına para aktarıyoruz.”

“Gece geç saatlerde bir mesaj geldi. Sohbet için bir numara veriyordu. Sabah kalkıp internetten numarayı araştırdım. 00248 ya da +248 ile başlayan numara Seyşeller ülkesine aitmiş. Mesajda verilen numarayı arayan birçok vatandaşa kabarık faturalar gelmiş aman dikkat.”

Bu Mesajlara Dikkat!

Son dönemde kişilerin cep telefonlarına gönderilen ve 00248 ile başlayan numaralara yönlendirilen cep mesajları ile ilgili çok fazla şikayet alıyoruz diyen Şikayetvar Uzmanları, “00248 alan kodu Türkiye’de cinsel sohbet numaraları olarak kullanılmaktadır. Birçok kişi numaranın nereye ait olduğunu araştırmadan cep telefonlarından bu numaraları arıyor. Bu servis numaralarının ücreti fazla olduğu için de cep telefonu kullanıcısına yüklü bir fatura çıkıyor. Cep faturası kabarık gelenler gönderdikleri şikayetlerle cep telefonu kullanıcılarını bu tür mesajlara itibar etmemeleri konusunda uyarıyor” şeklinde konuştu.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir