‘2023’de 10 trilyonluk ticaret hacmi hedefleniyor’

Dünyanın en büyük elektronik ticaret şirketi eBay’in Türkiye iştiraki GittiGidiyor.com’un sponsorları arasında olduğu ‘2. E-Ticaret Konferansı ve Fuarı’ Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Konferansın ‘2023 e-Ticaret Vizyonu’ başlıklı oturumda konuşmacı olarak katılan GittiGidiyor Genel Müdürü Cenk Angın “Online ve Offline mağazalar arasındaki entegrasyonla toplam ticaret hacmi 10 trilyon dolarlık bir potansiyele ulaşabilir ” dedi.

Türkiye’nin en işlek alışveriş merkezi Gittigidiyor.com’un sponsorları arasında olduğu 2. E-Ticaret Konferansı ve Fuarı Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak katılan GittiGidiyor Genel Müdürü Cenk Angın internet kullanımı ve e-ticaret konusunda kronolojik olarak gelişmeleri katılımcılarla paylaştı. Angın “2000 yılında internet kullanma oranının dünya popülâsyonunun %7’sini oluştururken bu rakam şu anda %38 oranına geldi, 2023’de ise bu oranın %66’lara kadar çıkacağını öngörüyoruz‘ dedi. Türkiye’de 35 milyon internet kullanıcısının bulunduğunu belirten Cenk Angın, bu rakamların yaklaşık 8-9 milyonunun internet üzerinden alış veriş tecrübesini yaşadığını vurguladı.

GittiGidiyor Genel Müdürü Cenk Angın, tüketici beklentilerin çok hızlı olarak değiştiğini, artık tüketicinin ürüne her yerden ulaşabildiğinin altını çizerken “Tüketiciler en ucuz, en hızlı ve en rahat şekilde ürüne ulaşmak istiyorlar. Bu da tedarikçi olarak bizim tüketici beklentilerine göre pozisyon almamızı sağlıyor. Online ve Offline mağaza arasındaki farkın gün geçtikçe ortadan kalkması, Omni-Channel yani kullanıcılara kanal bağımsız bir deneyim stratejisiyle bakarsak 2023’de toplam ticaret hacminin 10 trilyon dolarlık bir pazar potansiyeline ulaşacağını söyleyebiliriz. Avrupa’daki gelişmelerle kıyasladığımızda hem internet kullanımı, hem de e-ticaret konusunda daha yolun başındayız ” dedi.

GittiGidiyor Genel Müdürü Cenk Angın’ın katıldığı ‘2023 e-Ticaret Vizyonu’ başlıklı oturumun moderatörlüğünü Bankalar arası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko yaptı. Oturumun diğer konuşmacıları ise Mastercard Güneydoğu Avrupa Genel Müdürü Mete Güney, Hepsiburada Ticari Genel Müdürü İlker Baydar ve Morhipo Genel Müdürü Kaan Dönmez’di.

2. e-Ticaret Konferansı ve Fuarı e-ticaret ve ilgili alanlarda faaliyet gösteren kurumlar açısından olumlu bir müşteri deneyimi ve sürdürülebilirlik için yapılması gerekenlerin yanı sıra, müşteri beklentilerinin analiz edilmesi, ve farklı sektörlerdeki e- ticaret faaliyetleri gibi konular sektörün büyük oyuncuları tarafından masaya yatırıldı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir