3 boyutlu yazıcıyla evde silah üretmek (Video)

İnternet üzerinden bulduğu tasarımları ve evdeki üç boyutlu bilgisayar yazıcısını kullanan Amerikalı evde kendi silahını üretti. Amerika’daki silah şiddetini durdurmaya çalışan siyasetçiler, ateşli silahların yapımıyla ilgili teknolojik ilerlemeleri de göz önüne almak zorunda kalabilir. Son yıllarda, silah parçalarını da içeren plastik kalıplar basabilen 3 boyutlu yazıcıların kullanımında büyük artış görülüyor.

Cody Wilson, herkesin bunun gibi bir yarı otomatik bir silaha sahip olabilmesi gerektiğini düşünüyor ve “Bana göre bu, radikal eşitliğin bir göstergesi. Hükümet ve ordunun sahip olabileceği her şeye bireyler de sahip olabilmeli. Bu, bireysel egemenliğin basit bir ispatı.” diyor.

Kendini anarşist olarak tanımlayan Wilson, bu tüfeği, internet üzerinden bulduğu tasarımları ve evdeki üç boyutlu bilgisayar yazıcısını kullanarak yaptığını belirterek, “Eğer modelin bilgisayar yazılımı iyi tasarlanmışsa, tek yapmanız gereken ‘yazdır’ tuşuna basmak.” şeklinde konuşuyor.

ABD hükümeti, silahların şarjör kapasitesini sınırlamaya çalışırken, Wilson kendi silahını üretiyor. Wilson, “New York’ta 7, diğer eyaletlerde de 10 mermiden fazla şarjör kapasitesi olan silahları yasaklamak istiyorlar. Ama ben yazıcımı kullanarak her türlü yasağı delebilirim.” diyor.

Ancak bu tüfeğin tetiği ve namlusu metalden yapılmak zorunda. Bireyler evde silah yapabilseler de, yasalar ev yapımı silahların satışını yasaklıyor. Merkezi Teksas’ta bulunan küresel istihbarat örgütü Stratfor’dan güvenlik uzmanı Fred Burton, ev yapımı silahların şimdilik ciddi bir tehdit oluşturmadığını düşünüyor. Burton, “Silahın ucundan merminin ne kadar kuvvetli geçtiğini düşünürsek, tamamen plastik olan bir silah yapmak son derece zor bir iş.” diyor.

Ancak Burton bu silahların yasalara meydan okuma anlamına geldiğini söylüyor ve “Kapasiteleri sınırlı olsa da, ev yapımı silahlar bazı federal kısıtlamalardan muafiyet için kullanılabilir.” şeklinde konuşuyor. Teksas Üniversitesi’nden hukuk profesörü Sanford Levinson da bu endişeyi paylaşıyor: “Asıl soru, ev yapımı silahlar yasaklanmalı mı yoksa yasaklanmamalı mı?”

Üç boyutlu yazıcılar üretimde yaygın olarak kullanıldığından, hükümetin ve Kongre’nin konuyla ilgili katı düzenlemeler dayatmasının kolay olmadığını belirten Levinson, “Teknolojik ilerlemeler, bu yazıcıların kullanımını kontrol etme kabiliyetimizin önüne geçebilir.” diyor.

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre Levinson, hükümetin temel görevlerinden birisinin güvenliği sağlamak olduğunu, dolayısıyla silah konusunu kontrol altına alması gerektiğini söylüyor.   Anketlere göre, Amerika’da sadece küçük bir azınlık kendisini hükümetten korumak için silaha ihtiyaca olduğunu söylerken birçok silah sahibi konuya yasal kısıtlamalar getirilmesini destekliyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve ürün incelemelerine yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir