ABD vatandaşlarını adım adım izliyor

Amerikan Washington Post ve İngiliz The Guardian gazeteleri, ABD gizli servisi Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) ve Federal Soruşturma Dairesi’nin (FBI) doğrudan çok sayıda büyük internet firmasının merkezî bilgisayarlarına, firmaların da izniyle erişim sağladığını yazdı.

Washington Post gazetesinin haberine göre, PRISM olarak adlandırılan gizli programa Microsoft, Yahoo, Google, Facebook, PalTalk, AOL, Skype, YouTube ve Apple gibi firmalar dâhil ve hükümete kullanıcılarının verilerine erişim hakkı sağlıyor. Ancak Apple firması böyle bir gözetleme programını daha önce duymadığını savunarak, iddiaları reddetti.

‘2007 yılında başlatıldı’

Basında çıkan haberlere göre, Amerikan yönetimi takipte terörle mücadele adı altında özellikle yabancıları hedef alıyor. Yönetimin video görüntüleri, fotoğraflar, e-mail, özel belgeler ve kişinin bağlantılarına ait verilere erişim sağladığı iddia ediliyor. Analistlerin, kişilerin hareket ve bağlantılarını uzun süreli olarak takip edebildiği bilgisine de yer veriliyor.

PRISM adlı programın çok gizli tutulduğu ve bundan haberdar olan Washington’lu kongre üyelerinin de susmaya zorlandığı yazıldı. Washington Post gazetesi PRISM adlı programın ilk olarak 2007 yılında hayata geçirildiğini yazdı. Ancak zamanla kapsamı artırıldı.

Obama uygulamayı savundu

The Guardian, ilk olarak çarşamba günü NSA’nın gizlice milyonlarca ABD vatandaşının verilerine ulaştığını yazmıştı. Beyaz Saray, gazetede çıkan haberleri doğrudan teyit etmese de, söz konusu eylemi savunmuştu. Cumhuriyetçi Mike Rogers, önlemler sayesinde geçen yıllarda bir terör eylemi planının bertaraf edildiğini söyledi, ancak fazla ayrıntı vermedi.

Deutsche Welle’nin haberine göre, ABD Başkanı Barack Obama, telefon verilerinin gizli servislerce sistematik olarak toplanmasını savunan bir açıklama yapmıştı. Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest, “Başkan’ın en önemli önceliği ABD’nin ulusal güvenliği savunmaktır” dedi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir