SpaceX

ABD’li astronotlar SpaceX yolcusu olarak dünyaya döndü

SpaceX firmasının yeni ‘‘Crew Dragon’’ aracıyla Uzay İstasyonu’na giden iki NASA astronotu Pazar günü tekrar Dünya’ya döndü.

Uzay İstasyonu’nda iki ay geçiren astronotlar Meksika Körfezi sularına indi. Kapsülün iniş esnasında yavaşlatılması için iki paraşüt kullanıldı.

Amerika Başkanı Donald Trump, “45 yıl sonra ilk kez astronotla suya iniş yapıyor. Çok heyecanlı” sözleriyle NASA görüntülerini paylaştı.

Bob Behnken ve Dough Hurley, NASA’nın 9 yıl sonra uzaya yolladığı ilk astronotlar.

Dünya atmosferine yeniden girerken kapsülün dış kabuğu 1.900 santigrat dereceye kadar yüksek sıcaklıklara dayandı. Özel giysiler içindeki astronotlarsa kabinin içinde 30 santigrat dereceye kadar çıkan sıcaklıkta inişi gerçekleştirdi.

Astronotlar inişten bir saat sonra helikopter ile alınarak kıyıya çıkartıldı ve sağlık kontrolundan geçirildi. SpaceX’in ”Crew Dragon” kapsülü 31 Mart’ta Florida’daki Kennedy Uzay İstasyonu’ndan havalanmıştı.

NASA tarihinde ilk defa astronotlar özel bir şirketin tasarladığı kapsülle iniş yaptı. Daha önce astronotların Atlas Okyanusu’na inmesi planlanmıştı. Ancak Tropik Fırtına Isaias nedeniyle bu seçenek iptal edildi.

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre, astronotların başarıyla dünyaya dönmesi, SpaceX firmasının tasarladığı uzay aracının güvenilirliğini de kanıtlamış oldu.

Kurşun geçirmez malzemeli şarj kablosu | Anker Powerline+ incelemesi

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir