Fiber İnternet

ADSL ve Fiber İnternet Farkı Nedir?

İnternet teknolojilerinin gelişimini anlatan tarihi bir yolculuk var. Bu yolculukta başlangıçtan günümüze internet bağlantısının nasıl değişip daha hızlı ve kaliteli hale geldiğini görebiliyoruz. Şu an geldiğimiz noktada fiber internet altyapısı en hızlı ve yüksek kalitede internet altyapısı olarak yaygınlaşıyor. Fiber, hayatımıza girene kadar ADSL en gelişmiş bağlantı altyapısıydı. ADSL ve Fiber arasında çok önemli farklar bulunur. En önemli fark ise altyapıda kullanılan kablo ve veri iletim teknolojisidir. ADSL telefon hattı üzerinden bakır kablolarla veri iletimi sağlarken fiber internette fiber optik kablolar kullanılır. Fiber optik kablolar elektriği ışığa dönüştürerek yüksek hızda internet bağlantısını mümkün kılar. Bu nedenle de fiber internet ışık hızında internet olarak bilinir. ADSL’de maksimum hız 16 Mbps’ye kadardır. Fiberde ise maksimum hız 100 Mbps’ye kadar ulaşır. ADSL ve Fiber internet arasındaki farkları şöyle sıralayabiliriz;

  • ADSL bağlantısında bakır kabloların uzunluğu internet hızını etkiler
  • Fiber internet bağlantısında kablolar ne kadar uzun olursa olsun hızı etkilemez
  • ADSL bağlantısında kablolar dış etkenlerden çabucak zarar görebilir
  • Fiber optik kablolar dış etkenlerden zarar görmez
  • ADSL kablolar bağlantı sorunları yaşatabilir fiber optik kablolarda bağlantı sorunu olmaz
  • ADSL bağlantı telefon hattındaki kesintilerden etkilenir fiber telefon hattına bağlı değildir
  • ADSL’de sinyaller aksaklığa uğrayabilir ping değerleri yüksek çıkar
  • Fiberde sinyal kaybı yok denecek kadar azdır ve ping sorunu yaşanmaz
  • ADSL bağlantısı ile maksimum 16 Mbps hızda Fiber maksimum 100Mbps hızda internet sağlar

Fiber İnternet Kullanmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Fiber internetin yüksek hızda ve kaliteli internet demek olduğunu artık biliyoruz. Ancak fiber teknolojisi ülkemizde yeni yaygınlaşan bir teknolojidir. Fiber altyapı sorgulama yaparak bulunduğunuz bölgede fiber altyapısı var mı öğrenebilirsiniz. Ülkemizde fiber altyapıyı geliştiren Kablonet kendi fiber optik altyapısıyla hızlı ve sorunsuz internet garantisi sunar. Kablonet fiber altyapısını kullanarak yüksek hızda kesintisiz internete sahip olabilirsiniz. Kablonet fiber tarifeler arasından bütçenize ve internet kullanım standartlarınıza uygun seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Akıllı Sınırsız Tarifeler, Duran Kotalı Tarifeler, Kullandığın Kadar Öde Tarifeleri incelerken yükleme hızı, indirme hızı kota gibi detaylara göre seçim yapabilirsiniz. Doğru seçim yapmak için öncelikle internet hız testi ile mevcut kullandığınız internetin hızına ve kullanım olanaklarınıza bakabilirsiniz. Bulunduğunuz bölgede Kablonet altyapısı varsa fiber internet hizmetinden uygun fiyatlarla yararlanabilirsiniz. Fiber internet altyapısı giderek ülkemizin her noktasına yayılmaktadır. Fiber internet altyapısı olan bölgedeyseniz kesinlikle fiber internet tercih etmelisiniz. Kablonet fiber internet kampanyaları çok avantajlı seçenekler sunar. Bütçenize uygun fiber internet tarifeleri arasından seçim yaparak internet hız ve bağlantı sorunlarından kurtulabilirsiniz.

Türkiye’de Fiber İnternet Altyapısının Durumu Nasıl?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun raporuna göre Türkiye’de 2019 yılının sonunda toplam 371 bin 305 km fiber ağ bulunduğu ortaya konulmuştur. Fiber altyapı konusunda maalesef durum pek iyi değil. Stocholm’de 1.800.000 km fiber altyapı uzunluğu ve kişi başına 770 metre fiber altyapı uzunluk oranı bulunurken İstanbul’da 5.067.724 fiber altyapı uzunluk oranı kişi başına 43,1 metredir. Fiber altyapının 200 kat daha fazla yatırıma ihtiyacı var. Türkiye’de fiber internet altyapısını geliştiren kablonet fiber internet ağını Türkiye’nin dört bir yanına ulaştırmak için çalışmalarına devam ediyor. Kablonet kendi fiber optik altyapısını kullandığı için ülkemizin en yüksek hızda internet sağlayıcısıdır. Fiber optik altyapı yatırımları oldukça zorlu ve pahalı yatırımlardır. Ancak uzun vadede aslında ADSL bağlantı altyapısından daha az maliyetlidir. Türkiye’de fiber internet altyapısının geliştirilmesi için kablonet her geçen gün daha fazla yatırım olanakları yaratmaktadır. Şu an Türkiye’nin 24 ilinde kablonet evde internet tarifeleri ile fiber olanaklarından yararlanılabilmektedir. Adana, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bolu, Bursa, Denizli, Edirne, Eskişehir, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Karaman, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Mersin, Samsun, Tekirdağ, Yalova, Zonguldak illerinde kablonet fiber altyapısı bulunuyor. Fiber altyapısı sorgulama işlemi de kablonet web sitesinden birkaç saniyede yapılabiliyor. Adres bilgilerinize göre fiber altyapı sorgulamasını kablonet fiber alt yapı sorgulama kolaylığından yararlanarak yapabilirsiniz. Türkiye’de fiber interneti en uygun fiyatla sorunsuz olarak kullanabileceğiniz olanakları kablonet sunmaktadır.

Uydunet Fiber İnternet Hizmetini Niye Seçmeliyiz?

Türkiye’de internet sektörüne yeni bir bakış açısı getiren Uydunet veya güncel ismi ile Kablonet altyapılarını sürekli yeni teknolojiye göre güncellemektedir. Günümüzün en gelişmiş teknolojisi olan GPON yani daireye kadar fiber internet hizmetini abonelerinin kullanımına sunmuş bulunmaktadır. Bunun sayesinde özellikle internet hızlarında 200 – 300 Mbps gibi hızlara imkân sağlanmaktadır. Ayrıca online iletişimde önemli olan ping sürelerinde ciddi düşüşler yaşanmaktadır. İletişimde kalite ve kesintisiz hizmet için Türksat internet hizmetlerini araştırmadan karar vermeyin.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir