Akıllı telefon olmadan tatile çıkmak mı? Asla!

Kaspersky Lab için O+K Research tarafından yapılan araştırmaya göre kullanıcıların %48’i, akıllı telefonlarını tatillerde kullanıyor. Aynı araştırmaya göre kullanıcıların sadece %8’i, tatili tüm mobil iletişim cihazlarından kopuk geçirmeyi tercih ediyor.

Kablosuz internet ve mobil iletişimin popülerliği arttıkça, akıllı telefonlarımız olmadan sokağa çıkamaz olduk. Güvenli içerik yönetim çözümleri alanındaki lider şirket Kaspersky Lab için O+K Research tarafından yapılan araştırma da kullanıcıların artık, taşınabilir cihazlarını masaüstü bilgisayarların yerine koymaya başladıklarını gösteriyor.

O+K Research’in çalışmasına göre, iPhone sahiplerinin %17’sinin, BlackBerry kullanıcılarının %7’sinin ve diğer akıllı telefon sahiplerinin %48’inin, bilgisayarın bulunmadığı tatil ortamlarında bile akıllı telefonları aracılığıyla ofisten ve iş rutininden kopamadığını açığa çıkarıyor.

%25 oranında ciddi miktarda kullanıcı kitlesi ise, eğer ellerinde bir bilgisayar yoksa, akılı telefonlarını kullanmaktan memnun. Tablet bilgisayar modası, akıllı telefonlara kıyasla bu trendi biraz daha geriden takip ediyor. Örneğin, ankete katılanların sadece %15’i tatilinde Apple iPad kullanıyor. Kullanıcıların sadece %8’i, tatilini tüm mobil iletişim cihazlarından kopuk geçirmeyi tercih ediyor.

Araştırma kullanıcıların tatil ortamında akıllı cihazlarını ne amaçla kullandıklarına dair de önemli ipuçları sunuyor. Buna göre tatillerdeki mobil cihazlar, çoğunlukla e-posta iletişimi için kullanılıyor. Tablet bilgisayar kullanıcılarının %62’si ve akıllı telefon kullanıcılarının %54’ü, en çok e-maillerine bakmak için akıllı cihazlarına başvurduklarını belirtiyor. Ardından sırasıyla %59 ve %54 oranlarla Facebook ve Twitter gibi sosyal ağ sitelerinin kullanımı geliyor. Katılımcıların%47’si ise, mobil cihazlarını anlık mesajlaşma için kullanıyor.

Araştırma, kullanıcıların tablet ve akıllı cihaz kullanım farklılıklarını da ortaya koyuyor. Mesela tablet kullanıcılarının %58’i cihazlarını video izlemek için kullanıyor. Kullanıcılar, tahmin edileceği üzere küçük akıllı telefon ekranları görüntüleme için daha az çekici buluyor; bu nedenle bu tür cihaz kullanıcılarının sadece %30’u çevrimiçi gösterimleri takip ediyor.

İlginizi çekebilir:  HONOR 20 yaz bitmeden Türkiye'de kullanıcılarla buluşuyor

Mobil cihaz sahiplerinin %41’i, aralarında çeşitli internet radyolarının da bulunduğu kanallarda, düzenli olarak çevrimiçi müzik dinliyor. Tablet kullanıcılarının %20’si ve akıllı telefon kullanıcılarının %12’si ise internete fotoğraf yolluyor ve görüntülüyor.

O+K Research tarafından toplanan veriler, akıllı telefonların ve tablet bilgisayarların, en azından iletişim ve eğlence bazında, bilgisayarların yerine giderek artan bir sıklıkla kullanılmaya başladığını gösteriyor. Öte yanda bu cihazlar, zararlı aktiviteler ve/veya kayıp, çalıntı durumunda izinsiz erişimlerden yeteri kadar korunduğunu söylemek zor. Bu da önemli kişisel verilerin risk altında olduğunu ortaya koyuyor. Kaspersky Lab’in iki özel çözümü ile bu güvenliği sağlamak oldukça kolay. Akıllı telefonların korunması için tasarlanan Kaspersky Mobile Security ve tabletleri koruyan Kaspersky Tablet Security, kullanıcılara gerekli tüm güvenliği tek pakette sunuyor.

O+K Research raporunun tamamını buradan indirebilirsiniz.

Yazıyı Oylayın

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir