Amazon.com’un kurucusu Bezos, Washington Post’u satın aldı

Dünyanın en zengin 19. adamı ve Amazon.com’un kurucusu Jeff Bezos, Washington Post’u 250 milyon dolara satın aldı. 136 yıl önce kurulan gazete 1974 yılında ABD Başkanı Richard Nixon’ın istifasına yol açan Watergate skandalını ortaya çıkarmıştı.

Satın alma, Amazon’un medya stratejisinin doğal bir uzantısı gibi olarak değerlendiriliyor. Öte yandan WashingtonPost’un yeni sahibi Jeff Bezos, çalışanlara hitaben bir mektup kaleme aldı. Bezos mektupta, gazeteciliğin özgür bir toplumda önemli bir rol oynadığını ifade etti.

New York Times da Boston Globe gazetesini ünlü beyzbol takımı Boston Red Sox’ın sahibi John Henry’ye 70 milyon dolara satmıştı. New York Times şirketi Boston Globe’u 1993 yılında 1.1 milyar dolara satın almıştı.

Bugünkü bir başka gelişme de, Newsweek’in dijital yayıncı IBT Media’ya satışıydı. 80 yıllık dergi, son olarak Washington Post tarafından 2010 yılında 1 dolara Daily Beast adlı internet sitesine satılmıştı. IBT Media, Newsweek’in satışıyla ilgili herhangi bir rakam açıklamamıştı.

2006 yılında kurulan, yedi dilde ve 235 ülkede hizmet veren IBT Media, International Business Times, Medical Daily, Latin Times ve iDigitalTimes markalarının yayıncısı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve ürün incelemelerine yer veren bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir