Anonymous, Yunan Dışişleri’nin gizli belgelerini yayınladı

Anonymous, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı ve Avrupa Birliği Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın bu ülkedeki biriminin bilgisayar sistemlerine siber saldırı düzenledi. Saldırılar sonrasında ele geçirilen 3700 belge ve yazışma internette dağıtılıyor.

‘OpGoldenDawn’ kod adıyla başlatılan saldırıda, sunucular üzerinden ele geçirilen Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’na ait 3700 gizli yazışma internette yayınlandı.

Anonymous, saldırı sonrasında yaptığı açıklamada, grup üyesi olduğu gerekçesiyle daha önce bir çok kişinin Yunanistan tarafından gözaltına alınmasına gönderme yapıldı.

Yunanistan için devlet sırrı niteliğinde olan ve DOC, PDF, PNG formatında internete sızdırılan belgeler, Yunanca, İngilizce, Arapça ve Rusça olarak hazırlanmış.

İnternette her biri 410 MB’tan oluşan 2 parça şeklinde dağıtılan belgeler, ‘Deep Web’te ve ‘Underground’ paylaşım ortamları olarak tanımlanan genellikle ‘hacker’ların kullandığı platformlarda paylaşılıyor. Bu dosyalar indirildiğinde belgelerin tamamına ve içerine erişmek mümkün oluyor.

Yazar: Onur Oktay

Türkiye’nin doğa harikası eşsiz illerinden birisi olan “Bolu” doğumluyum. 1999 yılından bu yana bilişim teknolojileriyle ilgileniyorum. Bu işlere bulaşan çoğu insan gibi bende IRC (Internet Relay Chat) ile uzun süre haşır neşir olduktan sonra kendimi profesyonel olarak geliştirebileceğim ve hayatımın odak noktası olacak olan sistem, network ve güvenlik alanına yöneldim. MCT, MCSE ve MCTS gibi ünvanlara sahibim. 2005 yılından bu yana profesyonel olarak özel bilişim eğitim kurumlarında Microsoft teknolojileri üzerine eğitimler veriyor, sektördeki kamu kurum ve özel kuruluşlarına güvenlik alanında danışmanlık yapıyorum. 2009 yılından bu yana resmi bir kurumda bilgi işlem merkezinde Sistem ve Güvenlik Uzmanı olarak çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir