Apple, Nasdaq’dan Dow Jones’a transfer oluyor

Teknoloji devlerinden Apple’ın hisseleri 19 Mart tarihinden itibaren Dow Jones Sanayi Endeksi’nde işlem görecek.

Dow Jones Sanayi Endeksi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, mevcut durumda Nasdaq Teknoloji Endeksi’nde işlem gören Apple’ın hisseleri, 19 Mart Perşembe’den itibaren Dow Jones Sanayi Endeksi’ne geçecek.

Açıklamada 736 milyar dolarlık piyasa değeriyle dünyanın halka açık olan en büyük şirketi olan Apple’ın ABD’li iletişim firmasi AT&T’nin yerini alacağı belirtildi.

Standard & Poor’s ve Dow Jones Endeksleri Genel Müdürü David Blitzer, konuya ilişkin olarak “Apple, Dow Jones Sanayi Endeksi’nin parlak seçimi” değerlendirmesini yaptı.

Apple’ın hisseleri açıklamanın ardından yaklaşık yüzde 2 değer kazanırken, AT&T hisseleri yüzde 1,5’e yakın değer kaybetti. Analistler, borsa değişikliğinin Apple’ın piyasa değerini daha da artıracağı öngörüsünde bulunuyor.

Üst üste 4 yıl boyunca dünyanın en değerli markası seçilen Apple, 2015 mali yılı ilk çeyreğinde 18 milyar dolarla dünyada halka açık bir şirket tarafından bir çeyrekte açıklanmış en büyük karı elde etmişti.

Geçen yılın son çeyreğinde akıllı telefon satışlarından elde edilen toplam karın yüzde 89’u da Apple’ın kasasına gitmişti.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir