3D yazıcı

Armatürünü kendin tasarla 3D yazıcı ile basılıp gelsin

Signify, kullanıcıların internet üzerinden diledikleri armatürü tasarlayıp üç boyutlu yazıcı teknolojisiyle üreterek adreslerine yollamalarına izin veren, türünün ilk örneği olan online hizmetini tanıttı.

Aydınlatma alanında faaliyet gösteren Signify şirketi, tüketicilerin internet üzerinden, üç boyutlu yazıcı ve geri dönüştürülebilir malzemeler kullanarak diledikleri armatürü (abajur ve lamba) tasarlamalarına olanak sağlayan yeni online hizmetini duyurdu. Kullanıcılar üretmiş oldukları armatürleri iki hafta içerisinde teslim alabilecekler.

Devrim niteliği taşıyan bu platform,dünyanın ilk 3D yazıcı ile armatür hazırlama olanağını sunan online hizmet olma özelliğini de taşıyor. Şirket ayrıca 3D yazıcılarda kullanılmış CD’lerden başlayarak geri dönüştürülmüş malzeme kullanımına geçtiğini ve Philips markası altında, geri dönüştürülmüş 24 adet CD’den üretilmiş LED aydınlatmalı bir masa lambasını da piyasaya sürdüğünü duyurdu.

Signify, Benelüks’te gerçekleşen pilot projenin ardından, tüketicilerine sunduğu bu yeni hizmeti Avrupa’da uygulamaya başlıyor. Artık yalnızca birkaç tıklama ile kullanıcıların kendi dekoratif armatürünü tasarlaması mümkün oluyor.

Sadece yapılması gereken, temel tasarımlardan birini seçip, boyutlarını, rengini, dokusunu ve desenini değiştirerek kişiselleştirmek ve aralarında Philips Hue’nun da bulunduğu seçenekler arasından armatürde kullanılacak LED ampulü seçmek. Kişiye özel olarak hazırlanan ürün, Signify tarafından iki hafta içerisinde kullanıcılara gönderiliyor.

Signify’ın 3D yazıcıyla üretilen armatürlerinde sürdürülebilirlik ön plana çıkarken, armatürün temel malzemesi; güçlü, kaliteli ve %100 geri dönüştürülebilir bir materyal olan polikarbonattır. Elektronik parçalar ve ampul hariç olmak üzere, tipik bir armatürün karbon ayak izi, metal bir armatüre kıyasla %47 daha düşüktür.

Armatürler tutkal kullanılmadan üretildiği gibi, parça sayıları da daha azdır. Ağırlıklarının da sıradan bir armatürün üçte ikisi olması sayesinde, armatürlerin nakliyesi %35 oranında daha az karbon emisyonuna yol açmaktadır.

Signify’ın 3D yazıcı teknolojilerine yaptığı bu yatırım, şirketin hem kendi hem de müşterilerinin karbon ayak izini azaltma çabalarına verdiği önemi yansıtmaktadır.

Signify’da yeni girişimlerden sorumlu olan Khalid Aziz “Bu, kullanıcının kendi sürdürülebilir aydınlatma estetiğini tasarlamasına izin veren, kitle pazara yönelik olarak geliştirilmiş ilk hizmet. Üstelik çevrimiçi olması sayesinde bu hizmet kolayca üçüncü taraf web mağazalarına eklenerek tüketicilere sunulan alternatifleri daha da artırma özelliğine sahip. Aydınlatma sektörü için dünyada bir ilk olan bu hizmet, yenilikçi ve sürdürülebilir aydınlatma teknolojilerini kullanarak dünyanın dört bir yanındaki müşterilere hizmet vermek konusunda gösterdiğimiz liderliğe bir kanıt niteliğinde’ dedi.

Geri dönüştürülmüş CD’lerden üretildi

Signify aynı zamanda üretimde geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilmiş polikarbonat iplikler kullanmaya başladı. Bu malzemenin kullanıldığı ilk ürün ise, 24 adet geri dönüştürülmüş CD’den üretilen Philips LED masa lambası. 28 Kasım 2019 tarihinde 99 euro fiyat etiketiyle piyasaya sürülecek olan lamba, www.mycreation.lighting.philips.com adresinden sipariş edilebilir. Signify, önümüzdeki yıl içerisinde 3D yazıcı ile üretilen tüm ürünlerinde bu geri dönüştürülmüş malzemeyi kullanmayı planlıyor.

Aziz “Philips ve Sony, 1980’li yıllarda dünyayı CD ile tanıştıran markalar. Bugün, bu ikonik teknolojiden yararlanarak ürettiğimiz yüksek kalitede ve güzel dekoratif lambalarla, bu mirası kutluyoruz.” dedi.

Signify bugün 3D yazıcılarla üretilen, profesyonel tüketicilere yönelik ısmarlama ve özel üretim armatürler alanında geniş ölçekli bir uluslararası büyüme öngören planlarını açıkladı. Bu kapsamda yer alan profesyonel ürünler, kullanım ömürlerinin sonunda geri dönüştürülebilir nitelikte olacak.

2018 yılında Signify satışlarının %79’u sürdürülebilir gelir kaynaklarından geldi. 2020 yılında karbon nötr olma hedefini sürdüren şirket, kısa bir süre önce Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde üst üste üçüncü yılında da Endüstri Lideri seçildi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir