Avrupalılar temassız ödeyecek

Mastercard, 2020’de Avrupalıların her noktada temassız ödeme kullanabilmesini mümkün kılacak. Mastercard’tan ilişkin yapılan açıklamaya göre, Mastercard Avrupa’da 2020 yılına kadar temassız ödemeleri standart hale getirmeyi hedefliyor. Böylelikle tüketiciler 2020 yılına kadar Avrupa’daki bütün işletmelerin POS terminallerinde temassız kartları ve NFC teknolojisini destekleyen mobil cihazları kullanarak ödemelerini tamamlayabilecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Mastercard Avrupa Bölge Başkanı Javier Perez, halihazırda Avrupa’daki 36 ülkede temassız kartlar ve NFC özellikli cihazların ödemede kullanılabildiğini belirterek, “Avrupalıların bu güvenli ve pratik ödeme yönteminden memnuniyet duydukları gayet açık. IHS Technology araştırmasında, önümüzdeki beş sene içerisinde NFC özellikli cep telefonlarının satışının 4 kat artacağı tahmin ediliyor. Avrupa’nın neresinde olursanız olun, MasterCard mobil ve temassız ödemelerin güvenli ve pratik şekilde tamamlanmasını taahhüt ediyor. Tüketicilerin ödemelerini istedikleri yerde istedikleri şekilde yapabilmeleri artık çok daha kolay olacak” ifadelerini kullandı.

Mastercard Avrupa Temassız Ödemeler Müdürü Chris Kangas da sadece 2013 yılında Avrupa’da MasterCard ve Maestro ile yapılan temassız işlem sayısının üç katına çıktığını anlatarak, “Bu harcamaların işlem hacmiyse 4 kat yükseldi. Temassız ödeme kullanıcıları sosyal medyada temassız kullanımı sevdiklerini ve bunu daha fazla noktada kullanmak istediklerini söylüyorlar. Bugün duyurduğumuz yeni hedefimiz, temassız teknoloji için yeni kilometre taşını gösteren önemli bir adım olacak” değerlendirmesinde bulundu.

Mastercard, POS terminallerinin ideal sürede temassız ödemelere hazır olabilmesi için gereken uyumluluk tarihlerini de açıkladı. En geç 1 Ocak 2020’de olmak üzere, mevcut POS terminalleri kullanım süreleri dolduğunda temassız POS terminalleriyle değiştirilebilecek. Yeni üretilen POS terminalleri, en geç 1 Ocak 2016 itibariyle yeni temassız ödeme standardına uyumlu olacak.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir