e-ticaret SEO

Başarılı e-ticaret SEO stratejisi nasıl yapılır?

SEO, internetteki her platform için vazgeçilmez bir rekabet stratejisidir. E-ticaret SEO çalışmaları da bu rekabet stratejileri arasında yer alır. E-ticaret yapabilmenin yolu öncelikle tanınmaktır. Tanınmak için de arama sorgularında hedef kitlenizin sizi ilk sıralarda bulması gerekir. Markanızı ya da markanızın satışını yaptığı herhangi bir ürünü aradıklarında e-ticaret siteniz Google arama sorgusunda alt sıralardaysa rekabet şansınız oldukça düşüktür. Bu sorunla karşılaşmamak için öncelikle hedef kitlenizi ve hitap edeceğiniz coğrafyayı belirlemelisiniz. Gerekirse uygulamanızı, internet sitenizi ve E-ticaret SEO stratejinizi hitap ettiğiniz bölgeye göre yerelleştirmelisiniz. Bunun için kullanıcı alışkanlıklarını, en çok hangi ürünlere ve markalara ihtiyaç duyduklarını öğrenmeniz gerekir. Bu da web analiz araçları ile mümkündür. E-ticaret SEO için önemli olan faktörler arasında hedef kitle alışkanlıklarının yanında hitap edilen coğrafya da oldukça önemlidir.

E-Ticaret SEO çalışmaları ile hedef kitlenizi müşterilere dönüştürün!

Satışını yapacağınız hedef kitleyi öncelikle tanımak, ürünlerinize talep oluşturmanızda yardımcıdır. Peki, müşterilerinizin neyi sevdiğini nereden bileceksiniz. E-ticaret SEO çalışmasında listelerde üst sıralarda yer almanın ötesinde dönüşüm sağlayabilmek oldukça önemlidir. Sadece web site ziyaret etmeleri önemli değildir. Oları sitenizde gezinmeye ikna edecek bir SEO uyumlu web site tasarımına sahip olmalısınız. Yani, ilk bakışta göz yormayan, içerikleri kaliteli, müşterilerin aradıklarını kolay bulabilecekleri bir platform oluşturmalısınız. Böylece müşterilerinizi beğendikleri ürünü sizden almaya ikna etmeye bir adım daha yaklaşırsınız.

E-ticaret SEO stratejiniz hitap ettiğiniz coğrafyaya uygun mu?

Bir coğrafi bölgedeki hedef kitlenin alışkanlıklarını öğrenmek için her zaman o bölgeyi karış karış gezmenize gerek yoktur. Sosyal medya size hedef kitlenizi tanımak konusunda en iyi yardımı sağlayacaktır. Ulusal ya da uluslararası alanda yapacağınız E-ticaret SEO çalışmalarında eğlenceli sosyal medya anketleri planlayabilirsiniz. İki farklı renk kombinasyonundan oluşan kıyafeti, ayakkabıyı, ev-dekorasyon ürününü ve daha birçok ürünü Instagram ve Facebook gibi kanallar üzerinden yayınlayabilirsiniz. Hazırladığınız bu ankete ürünle ilgili olan kişilerin cevap verme olanağı çok yüksektir. Hitap ettiğiniz kitleye yönelik olarak internet sitenizi ve sosyal medya hesaplarınızı lokal olarak optimize etmeniz gerekir. Bu konuda size yardımcı olacak kişiler ise SEO uzmanlarıdır. E-ticaret SEO için oldukça önem arz eden bir başka konu ise içeriktir.

E-ticaret SEO optimizasyonu için özgün içeriğin önemi

SEO optimizasyonu için kullandığınız bütün içeriklerin özgün olması gerekir. E-ticaret seo çalışmaları için içerik kavramı fotoğraflar, videolar ve metinlerden oluşur. E-ticaret sitesi içinde bu üçü de yer alabilir. İçeriklerin her biri kesinlikle markanıza özel olmalıdır. E-ticaret seo çalışmalarında sayfanızın index almasını kolaylaştıracak olan şey, kullandığınız görsellerin yüksek kalitede olmasıdır. İçeriğin üzerinde yazı varsa bile bütün görseli kaplamadığından emin olmalısınız. Dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli faktör fotoğrafın doğru ışık ayarına sahip olmasıdır. Böylece renkler olduğu gibi görünebilir, ürünlerin boyutu, şekli, duruşu net olarak anlaşılabilir. Özgün İçerik kavramında metinler de son derece önemlidir. İzin verilen karakter aralığında yazılması gereken metinler, kesinlikle özgün olmalıdır. Alıntı ya da kopya içermemelidir. Ürünün faydasını anlatmalı, özelliklerini sade ve açık şekilde dile getirmelidir. Video içeriklerde ise marka deneyimini yansıtan belki de doğrudan ürünün özelliklerini, kullanıcıya faydalarını, kullanım kolaylıklarını ve kalitesini yansıtan anlatımlar yapılmalıdır.

E-ticaret SEO danışmanlığı ile daha çabuk fark edilebilirsiniz

Yukarıda saydığımız bütün bu stratejileri belirlemek ve uygulamak, bir uzmanlık gerektirir. Seo uzmanları internet sitenizi SEO kurallarına uygun olarak optimize ederler. Bunun için mobil ve bütün akıllı cihazlara uyumlu bir e-ticaret sitesine sahip olmanızı sağlarlar. Kullanılan özgün içerik, hedef kitle analizleri ve raporları sayesinde ise yeni dijital stratejiler belirleyerek ürünlerinizi daha dikkat çekici hale getirmenize yardım ederler. Sempeak’in SEO uzmanlarından alacağınız E-ticaret SEO hizmeti ile başarılı satışlara ulaşabilir ve markanızı büyütmeye bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Anker Soundcore Infini Mini Soundbar (Ev Sinema Ses Sistemi) incelemesi

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir