BlackBerry Geliştirici Portalı artık Türkçe

Research In Motion (RIM), Türkiye’deki uygulama geliştiricilere olan bağlılığı ve pazara kaliteli yerel içerik kazandırmaya yönelik yatırımlarının bir göstergesi olarak, Türkiye’deki geliştiricilere ihtiyaç duyabilecekleri her türlü bilgi ve desteği sağlamak amacıyla BlackBerry Developer Portalının Türkçe olarak açıldığını duyurdu.

Portal Türkiye’deki uygulama gelişticilere, BlackBerry platformuna yönelik daha etkili ve zengin uygulamalar geliştirmeleri ve dünya çapında 80 milyondan fazla BlackBerry kullanıcısına kolayca ulaşmalarını sağlamak amacıyla pazara yönelik öngörüler, teknik veri ve destek sunuyor.

BlackBerry Developer Portalı’nda bulunan içeriklerin hepsi, Türkiye’deki uygulama geliştiricilerin uzmanlıklarına yönelik en yararlı bilgilere kendi dillerinde ulaşmalarını sağlamak amacıyla Türkçe olarak sunuluyor. Sitede, BlackBerry Payment Service, BlackBerry Advertising Service ve BlackBerry App World hakkında da çeşitli bilgiler bulunuyor. Simülasyon, configürasyon ve performans bölümlerinin de aynı şekilde Türkçe olduğu portalda ayrıca, uygulama geliştiricilerin teknik sorunlarına yardımcı olmak amacıyla “Sıkça Sorulan Sorular” bölümü ile bir de forum mevcut.

Kullanım kolaylığı ile öne çıkan ara yüzü ile portal, Native C/C++, HTML5/WebWorks, Adobe AIR , Python, Cascades ve Qt with JavaScript gibi çeşitli dil ve araçlar üzerinden uygulama geliştirme fırsatı sunuyor.

BlackBerry’nin Türkiye’deki mobil sektöre yönelik bir diğer yatırımı ise, Türkiye çapında 7 üniversiteden toplamda 140’ın üzerinde öğrencinin BlackBerry platformu için sağlık ve haberleşme de dahil çeşitli alanlarda uygulama geliştirmelerine aracı olan BlackBerry Meet-Up Projesi.

BlackBerry 10 ile yeni fırsatlar kapıda

BlackBerry platformu uygulama geliştiriciler için benzersiz fırsatlar sunuyor. Platform üzerinden gerçekleştirilen günlük 5 milyondan fazla uygulama indirme oranı ile BlackBerry App World, dünyanın en çok kazandıran platformlarından biri olarak öne çıkıyor. Pazar analiz ve strateji firması Vision Mobile’a göre, BlackBerry platformuna yönelik uygulama geliştirenler, iOS platformuna göre ortalama olarak uygulama başına aylık %4, Android platformuna oranla ise %40 daha fazla gelir elde ediyorlar. RIM uygulama geliştiricilerin, akıllı telefon kullanıcılarının beklentisini fazlasıyla karşılayacak mükemmel uygulamalar geliştirmelerine yardımcı olmak adına geliştiricilere yönelik BlackBerry 10 paketini 2012 BlackBerry World ve BlackBerry 10 Jam etkinliklerinde duyurmuştu. Paket çerçevesinde uygulama geliştiriciler, Native, WebWorks, AIR ya da Adobe üzerinden uygulama yazabiliyorlar.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir