BM’den sonra Google da ‘Filistin’i tanıdı

İnternet arama motoru Google, Filistin sayfalarındaki ülke kodunu “Filistin toprakları” yerine “Filistin” olarak değiştirdi. 1 Mayıs’ta yapılan değişikliğin ardından, tıklayın www.google.ps sayfasına girildiğinde, Google logosunun altında Arapça ve İngilizce olarak “Filistin” ibaresi yer alıyor.

Batı Şeria, Gazze ve Doğu Kudüs’ün nihaî statüsü konusundaki belirsizlikler nedeniyle, Filistin için kullanılan terminoloji siyasi olarak tartışmalı bir konu. Birleşmiş Milletler, Kasım ayında Filistin’e “üye olmayan gözlemci devlet statüsü” vermişti.

BM Genel Kurulu’nun aldığı bu karara İsrail ve Amerika Birleşik Devletleri sert şekilde karşı çıkmıştı. Daha önce Filistin Kurtuluş Örgütü, BM’de “sürekli gözlemci” statüsüne sahipti.

Filistin 2011 yılında BM’ye tam üyelik için başvuruda bulunmuş ancak Genel Kurul’dan yeterli desteği bulamamıştı.

BBC’nin haberine göre, Google sözcüsü Nathan Tyler, “Tüm ürünlerimizde, ‘Filistin Toprakları’ ifadesini ‘Filistin’ olarak değiştiriyoruz” dedi.

Tyler, “Ürünlerimizde ülkeleri isimlendirirken farklı kaynakları kullanıyoruz. Filistin konusunda, Birleşmiş Milletler, İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN) ve Uluslararası Standartlaştırma Örgütü (ISO) ve diğer uluslararası kurumların izlediği yolu takip ettik” dedi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir