‘Boğaz’da olabilecek kazalara karşı tedbirliyiz’

İstanbul Boğazı’nda arızalanan Maltalı tanker Miranda’nın demir atıp bir ağı koparması ile birlikte gözler fiber kablolara çevrildi. Türk Telekom Genel Müdürü Tahsin Yılmaz konu ile açıklamalarda bulunarak Türk Telekom’un fiber altyapı çalışmalarındaki son durumu anlattı.

Yılmaz, “İstanbul Boğazı’nda 5’i denizaltında toplam 8 fiber çıkışımız var. Maltalı tankerin arızası 1 kablonun kopmasına 2’sinin ağır hasar görmesine sebebiyet verdi fakat Türk Telekom olarak bu tür olaylara karşı tedbirliyiz. Nitekim yaşanan olay internet erişimine sorun yaratmadı” dedi.

Denizaltındaki hatların ikisinin Marmaray hattına paralel Sarayburnu-Salacak, diğerlerinin ise Bebek-Vaniköy, Anadolu Hisarı-Rumeli Hisarı, Garipçe-Poyrazköy’de bulunduğunu ifade eden Yılmaz, “İki karasal hattımız Fatih Sultan Mehmet ve Boğaziçi Köprüsü’nde bir adet de havadan Türkiye Elektrik Üretim İletişim A.Ş’nin (TEAŞ) hattıyla var.” şeklinde konuştu.

Yılmaz sözletini şöyle tamamladı: “Fiber ağ, karasal, deniz altı ve havai olarak tam yedeklidir. Herhangi bir hat arızalanır ya da kesilirse trafik anında diğer fiberlerimize akıyor ve bundan dolayı sorun oluşturmuyor. Fiber hat donanımında Türk Telekom olarak Türkiye’de ve yurtdışında toplam 214 bin km’yi geçmiş bulunmaktayız. Bu altyapı çalışmaları ile hem Türkiye’yi dünyaya bağlıyoruz hem de başta doğu Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok ülkede faaliyet gösteriyoruz.’’

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir