Cep telefonu bu kez mahkum

İtalya’da bir mahkeme, beyninde tümör oluşan bir iş adamının malulen emekli sayılmasına karar verdi. Tümörün, işi gereği her gün saatlerce cep telefonuyla konuşması neticesinde oluştuğuna hükmedildi.

Cep telefonunun insan sağlığı üzerindeki etkilerine dair bugüne dek çok sayıda spekülâsyon yapıldı. Cep telefonuyla uzun süre konuşmanın özellikle beyinde hasara yol açabileceği yönünde pek çok iddia ortaya atıldı. İtalya’daki bir dava ise bu tartışmaları yeni bir noktaya taşıdı.

Beyninde tümör oluşan ve bunun neticesinde yüzünde kısmi felç meydana gelen İtalyan işadamı Innocente Marcolini, bu rahatsızlığın nedeninin 12 yıl boyunca günde altı saate yakın cep telefonuyla Çin ya da diğer ülkelerdeki müşterilerle konuşması olduğu iddiasıyla dava açtı. Avukatları, cep telefonunun aşırı kullanımının tümör riskini artırdığı yönünde ifade veren doktorları da tanık olarak mahkemeye çağırdı.

Mahkeme de işadamının beyninde tümör oluşması ile aşırı cep telefonu kullanımı arasında ilişki olduğuna hükmetti ve Marcolini’nin malulen emekli sayılmasına karar verdi. İtalya’daki davanın bundan sonraki benzer davalarda nasıl bir etkisi olacağı merak ediliyor.

Deutsche Welle’nin haberine göre, bilim insanları şu ana kadar yürüttükleri çalışmalarda cep telefonları ve beyin tümörü arasında herhangi bir bağlantı bulamadı. Ancak Dünya Sağlık Örgütü, cep telefonlarını “muhtemel” kanser sebepleri arasında değerlendiriyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve ürün incelemelerine yer veren bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir