Çin liderinden ‘siber egemenliğe saygı’ çağrısı

Çin Cumhurbaşkanı Şi Cinping, ülkelerin birbirlerinin “siber egemenlik”lerine ve interneti farklı şekillerde yönetmelerine saygı göstermeleri gerektiğini bildirdi.

Çin’in önderliğinde Zhejiang eyaletinde yapılan Dünya İnternet Konferansı’nda konuşan Şi, ülkelerin interneti geliştirme ve düzenleme yetkisine sahip olduklarını kaydetti.

Çin, internet yönetimindeki sıkı kuralları ve belli başlı siteleri engellemesi ve bazı paylaşımları sansürlemesi yüzünden, öteden beri eleştirilmekte.

Cumhurbaşkanı Şi, 650 milyon internet kullanıcısının bulunduğu Çin’in, internet alanında küresel kuralların belirlenmesinde söz sahibi olması gerektiği ve bu bağlamda neyin sansürlenip neyin engelleyeceğini kararlaştırma hakkına sahip olduğu mesajını verdi.

Sınır Tanımayan Muhabirler Örgütü, yabancı şirket ve hükümetleri Çin’deki konferansa katılmamaya çağırmış; katılımın, “internette yayımladıkları görüşleri yüzünden 40’a yakın gazeteciyi hapse atmış olan bir yönetimin sansürcülüğüyle suç ortaklığı anlamına geleceğini” belirtmişti.

BBC’nin haberine göre, bu yıl ikincisi düzenlenen konferansa Rusya, Pakistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan liderleri ile teknoloji gruplarının temsilcileri katılıyor.

Şi ayrıca, sanal ortamda hiçbir ülkenin bir başka devletin ulusal güvenliğini baltalayacak faaliyetlerde bulunmaması ve “siber üstünlük” kurmaması gerektiğini de savundu.

Daha önce Çin, ABD ile bilgisayar korsanlığı konusunda çeşitli defalar karşılıklı suçlamalarda bulunmuş, her iki taraf birbirini ticari ve devlete ait bilgileri çalmakla suçlamıştı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir