Çin’e giden Google Başkanı Schmidt, ABD yönetimini kızdırdı

Google başkanı, Kuzey Kore yönetimine çağrı yapıp interneti vatandaşlarına açmasını istedi. Google’ın başkanı Eric Schmidt, Kuzey Kore’nin internet için uyguladığı kısıtlamayı kaldırması çağrısı yaptı.

İnternete ve bilgisayar ortamına erişimin son derece sınırlı olduğu ülkede, nüfusun büyük bölümü internete değil Kuzey Kore’nin dahili ağına bağlanabiliyor. Ülkede her 16 kişiden birinin cep telefonu sahibi olduğu tahmin ediliyor.

Pyongyang’a gittikten sonra açıklama yapan Schmidt, internete ulaşımı serbest bırakmaması halinde ülkenin ekonomik olarak geri kalacağını söyledi. Schmidt, Kuzey Kore’ye başında eski valilerden Bill Richardson’ın bulunduğu gayri resmi bir heyetle gitti.

Washington memnun değil

Heyet Pyongyang yönetiminden nükleer ve füze denemelerine son vermesini de istedi, ayrıca ülkede tutuklu olan Kore kökenli Amerikan vatandaşı Kenneth Bae’nin salıverilmesi için temaslarda bulundu.

Richardson’ın öncülük ettiği kimi girişimler geçmişte Kuzey Kore’deki bazı ABD’lilerin serbest bırakılmasını sağlamıştı. ABD yönetimi ise heyete mesafe koyuyor.

Schmidt ülkeler ve insanların giderek daha güçlü bağlantılar kurduğunu, kopukluğun Kuzey Kore’yi doğrudan etkileyeceğini, ekonomik kalkınmaya sekte vuracağını anlattı.

Schmidt, “İnternet kullanıma girdiğinde, yurttaşlar bunu temel alabiliyor, hükümetin bu konuda bir şeyler yapması gerekiyor. Vatandaşlarının interneti kullanmasına olanak vermesi gerekiyor ama Kuzey Kore hükümeti bunu yapmadı.” dedi.

Kuzey Kore son dönemde üç aşamalı bir roketle yörüngeye uydu yerleştirdi; ABD, bunu uzun menzilli füzelerin provası olarak görüyor ve kınıyor.

ABD yönetimi, heyetin son ziyaretinin “pek faydalı olmadığını” duyurdu. BBC’nin haberine göre, Dışişleri Bakanlığı’nın sözcüsü Victoria Nuland “Kuzey Kore’ye yapılan bu ziyaretin yanlış olduğunu düşünmeye devam ediyoruz.” dedi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve ürün incelemelerine yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir