CloudAnkara2022

Cloud Ankara 2022 etkinliğinde kamunun bulut yaklaşımı konuşuldu

Bulutistan’ın ana sponsorluğunu üstlendiği “Cloud Ankara 2022″ etkinliği geçtiğimiz günlerde, Ankara’da BTK binasında gerçekleştirildi. “Kamuda Cloud Sistemlerine Yeni Bir Perspektif” ana teması ile düzenlenen etkinlik kapsamında bulut bilişim teknolojilerinin yaygınlaşması ve buna bağlı olarak sektörün değişimi geniş kapsamlı olarak masaya yatırıldı.

Etkinliğe Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, Hazine ve Maliye Bakanlığı Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü Dr. Cebrail Taşkın ve Bulutistan CEO’su Begim Başlıgil katıldı.

Açılış konuşmasını T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan’ın yaptığı etkinlikte, Türkiye’nin verisinin Türkiye’de kalmasına büyük önem verilmesi gerektiğine dikkat çekildi.

Türkiye’de bulut ekosistemi, kamuda bulut uygulama yaklaşımları, kamuda örnek bulut uygulamaları ve kamuda bulut güvenliği konularının konuşulduğu etkinlik yoğun ilgi gördü.

Etkinlikte bulut teknolojisi kullanımında devlet eliyle ortak bir strateji oluşturulması, kamunun buluta geçişiyle ilgili uluslararası uygulamalar ve Türkiye’deki uygulamaların incelenmesi öncelikli tartışılan konular oldu.

Bu başlıklar paralelinde bir strateji planı oluşturularak buradan çıkacak karar doğrultusunda hareket edilmesi, ilgili süreçte yerli şirketlerle iş birliği geliştirilmesi, bulut teknolojisinin sürdürülebilir şekilde kullanılabilmesi için insan kaynağı yatırımları yapılması gibi önemli diğer konular da sektör liderleri ve uzmanları tarafınca detaylıca konuşuldu.

Türkiye’nin ilk ve lider yerel bulut sağlayıcı firması Bulutistan’ın sponsorluğunda gerçekleşen etkinlikte EBA, e-Nabız, HES ve e-Beyanname gibi kamudaki başarılı dijital dönüşüm projelerinden örnekler veren Bulutistan CEO’su Begim Başlıgil, şunları söyledi:

“Günümüzde bulut bilişim teknolojilerinin gelişmesi, büyük verilerin internet üzerinde depolanabilirliğini ve bu verilerin erişilebilirliğini olanaklı hale getiriyor. Bu durum her geçen gün bu teknolojiye olan talebi sektörde katlanarak artırıyor. Bugün Türkiye’nin en büyük 1000 şirketinin her ikisinden biri Bulutistan müşterisi olmuş durumda.

İlginizi çekebilir:  Wi-Fi 6 destekli Keenetic Hopper ve Keenetic Sprinter Türkiye'de

Türkiye’nin en büyük 20 holdinginden 18’ine bulut altyapısı hizmeti sunarken, bu işin artık ihracatını da yapmanın gururunu yaşıyoruz. Dünya çapında 60’dan fazla ülkedeki müşterilerimiz, Türkiye’deki veri merkezlerimize bağlanarak bulut altyapısını kullanıyor.”

Bilek ağrısına son | Logitech MX Vertical ergonomik fare incelemesi

Yazıyı Oylayın

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir